Erdoğan’ın Diyarbakır’da ki “çözüm süreci” açıklaması için kimler ne söyledi?

Erdoğan'ın Diyarbakır'da ki "çözüm süreci" açıklaması için kimler ne söyledi? vahad çoşkun, ebru Günay, Abdurrahman Kurt, Çözüm süreci,

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Akademisyen Vahap Coşkun, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da dün yaptığı konuşmada “Çözüm sürecini biz bitirmedik” sözlerinin çözüm sürecine sahip çıkmak anlamına geldiğini söyledi. Coşkun, “Bu Kürt seçmene verilmiş bir mesaj. Ama çok geç ve çok az bir açıklama bence. İktidarın kullandığı dil bazen o kadar sertleşti ki, HDP karşıtlığından çıkıp bir nevi Kürt karşıtlığına döndü. Son beş yıldır izlenen siyaset, AK Parti’nin Kürt seçmeninde bir duygusal yıkıma sebebiyet verdi. Bunun bir açıklamayla giderilmesi son derece güç” dedi.

Erdoğan dün Diyarbakır’da yaptığı konuşmada “Diyarbakır annelerinin yüreklerini kimlerin yaktığını da gayet iyi biliyorsunuz. Sizler başkalarının evlatlarını dağa ölüme gönderenlerin kendi evlatlarını yurt dışında nasıl ihtimamla büyüttüklerini yaşattıklarını da gayet iyi biliyorsunuz.” ifadeleriyle isim vermeden PKK ve HDP’yi suçladı.

2002’de göreve geldikten sonra olağanüstü hal uygulamasını kaldırdıklarını belirten Erdoğan, “Kürt sorunu” ifadesini kullanmadı ancak sorunun çözümü için çabaladıklarını söyledi; çözümsüzlük için HDP’yi eleştirdi.

“Çözüm süreci Kürtler için çok değerliydi”

BBC Türkçe’den Ece Göksedef’in haberine göre; Kürt sorununa çözüm çalışmalarını yıllardır yakından takip eden akademisyen Vahap Coşkun’a göre bu tutum, çözüm sürecine sahip çıkmak anlamına geliyor: “2105’ten beri izlenen bir siyaset var AK Parti ve MHP ortaklığında. Demokratik çözümü askıya alan ve tamamıyla güvenlikçi bir bakışa odaklanan bir siyaset. Bu Kürtler arasında ciddi bir tepki çekiyor. Yapılan araştırmalar AKP’nin kendi Kürt seçmenleri arasında oy kaybetme oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Çözüm süreci Kürtler için çok değerliydi. Belki son beş yıl içinde ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecini sahiplenen bir ifade kullandı. Doğru bir ifade kullandı, bu rahatsızlığın AK Parti’nin yönetim kadroları tarafından da görüldüğünü göstermesi açısından önemli. Bu Kürt seçmene verilmiş bir mesaj. Ama çok geç ve çok az bir açıklama bence. İktidarın kullandığı dil bazen o kadar sertleşti ki, HDP karşıtlığından çıkıp bir nevi Kürt karşıtlığına döndü. Son beş yıldır izlenen siyaset, AK Parti’nin Kürt seçmeninde bir duygusal yıkıma sebebiyet verdi. Bunun bir açıklamayla giderilmesi son derece güç.”

HDP Sözcüsü Günay: Çözüm sürecini bozan Erdoğan’ın kendisidir

“Şimdi geriye dönüp 20 yıllık muhasebeyi yapalım” diyerek çözüm sürecini “samimi şekilde başlattıklarını” savunan Erdoğan sürecin sona ermesinden HDP’yi sorumlu tuttu: “Baldıran zehri de olsa, bu meydanda söyledim, içeriz dedim. Samimiyetle başlattığımız bir süreci bunlar provoke ettiler, zehirlediler, istismar ettiler ve sonunda tamamen yıktılar…Küresel emperyalizmin ülkemizde yaklaşık bir buçuk asırdır kaşıdığı bir yarayı kapatmak için çözüm sürecini biz başlattık. Ama çözüm sürecini sonlandıran biz olamadık, çünkü çözüm sürecini bunların kötü niyeti, gizli gündemleri sonlandırdı.”

AKP eski Diyarbakır milletvekili ve son kongrede Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na (MKYK) giren Abdurrahman Kurt, değerlendirmede, “İlk defa bu kadar net bir şekilde çözüm sürecinde yaptıklarının arkasında olduğunu ama bu sürece ihanet edildiğini, bu ihanetin neticesinde maalesef ölümlerin bu hale geldiğini ifade etmesi çok önemliydi. Hep süreci bozup bozulmayı AK Parti’ye yükleyelim siyaseti içinde oldular” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise bu görüşe itiraz ediyor. BBC Türkçe’ye konuşan HDP Mardin Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Dünyanın gözü önünde Dolmabahçe Mutabakatı imzalandı. Kendi görevlendirdiği arkadaşları vardı. Ama sonra ben Dolmabahçe Mutabakatı’nı tanımıyorum dedi. Aslında o çözüm sürecini bozan, art niyetlice hesaplar yapan Erdoğan’ın kendisidir. Derdinin Kürt sorununu çözmek değil iktidarını devam ettirmek olduğunu kendisi söylemiş oldu.” diyerek sürecin bitmesinden Erdoğan’ı sorumlu tutuyor.

Erdoğan’ın çözüm sürecinin bitişiyle ilgili Kobani olaylarını örnek vermesi için de Günay, şu yanıtı verdi: “Barbar IŞİD’e karşı dünya Kürtlerin yanında oldu. IŞİD’den yana tavrını koyan tek lider Erdoğan, Kobani’den sonra da aylarca görüşmeler devam etti. Hâlâ da aslında bu konudaki düşmanlığı devam ediyor, partimize yönelik Kobani yargılaması bunun en somut örneklerinden biriydi.”

AKP MKYK üyesi Kurt: PKK ile yeni bir süreç anlamına gelmez

AKP MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Erdoğan’ın sözlerinin “PKK’yla yeni bir çözüm süreci anlamına gelmediğini” söyledi:

“PKK’nın şu anda yapması gereken tek şey silah bırakmasıdır. Demokratikleşme süreci her alanda zaten devam edecek bir süreçtir demek istiyor Sayın Cumhurbaşkanı. Demokratik açılım süreçleri dediğimiz süreçler vardı zaten, bunun içinde PKK yoktu. Çözüm sürecinde PKK’ya bir şans verildi, silah bırakmak istediğini söyleyince onlar. Ama maalesef bunu yapmadılar. PKK artık o şansı kaybetti, barış iradesinin olmadığını ortaya koydu bu süreç. Terör örgütleriyle ilintili hiçbir yapıyla bu süreçler artık konuşulmaz.”

Bu konuda HDP Sözcüsü Günay da, “Söylediği sözlerin bir karşılığı ve inandırıcılığı yok” diyor: “Erdoğan, Kürt sorununu çözmek değil Kürtlere düşmanlık yapmak üzerinden bir yerde konumlandırıyor kendisini siyaseten. Ana diline, kültürüne her gün sistematik bir saldırının olduğu yerden duruyor. Atadığı kayyumların ilk yaptığı iş belediyelerdeki Kürtçe tabelaları indirmek oldu. Kürt sorununu düşünmezsen yoktur dediği yerde duruyor hâlâ.”

Günay ise, “Çözüm sürecine sahip çıkıyorum algısı yaratarak sürece sahip çıkılmaz. Bunun gerekleri var” diyor: “Bu iktidar her sıkıştığında, her zora girdiğinde bu çeşit manipülasyonlarla Kürtleri kandırabileceğini düşünüyor. Ama gerçek ve hakikat bu değil, bu bir sıkışmışlığın sonucu. Kürtler kendi hayatlarına somut olarak değdiği zaman bunun farkına varırlar. Esas olan bunun pratikte karşılık bulması lazım, Kürtlerin sözlere karnı tok.”

Diğer Haberler