Al Monitor: “Amerikan heyeti Rojava’dayken Erdoğan’ın Nureddin Sofi’nin öldürüldü açıklaması bir mesajdı”

Al Monitor:"Amerikan heyeti Rojava’dayken Erdoğan’ın Nureddin Sofi’nin öldürüldü açıklaması bir mesajdı" Fehim Taştekin, Zehra Bell, MİT; Rojava Kuzey Doğu Suriye, MİT, Bahoz Erdal, HPG, PKK; MİT,

 Türkiye’nin PKK’nin Rojava’daki sorumlularından Nureddin Sofi’ye yönelik operasyonun  ABD’nin üst düzey heyetinin Rojava’ya yaptığı ziyaretine bir karşılık olduğu iddia edildi.

Al Monitor’da ‘Türkiye, Kürt-Amerikan temasına suikastla mı yanıt verdi?” başlıklı bir yazı kaleme alan gazeteci Fehim Taştekin, Rojava’da HSD ile Amerika heyeti arasında yapılan görüşmeler ve akabinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın PKK’li Nureddin Sofi’nin öldürüldüğü açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taştekin’e göre, ‘Amerikan heyeti Rojava’dayken Erdoğan’ın Nureddin Sofi’nin öldürüldüğü açıklaması Kürtlere desteğe karşı bir mesaj olduğunu iddia etti.

Fehim Taştekin yazısında ABD Dışişleri Bakan Yardımcı Vekili Joey Hood, Suriye Özel Temsilci Vekili Aimee Cutrona, Suriye Temsilci Yardımcısı David Brownstein, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Irak ve Suriye Direktörü Zehra Bell’in de dahil olduğu heyet, 16-17 Mayıs’ta Suriye Demokratik Güçleri (HSD), Suriye Demokratik Meclisi (MSD) ve Rakka’dan aşiret temsilcileriyle görüşmeler yapmasını Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Yazının bir bölümünde Taştekin Türkiye’nin bu görüşmeye Nureddin Sofi’nin öldürülmesi haberi ile karşılık verdiğini yazdı: “Erdoğan, Amerikan heyetinin Suriye’nin kuzeyinde olduğu sırada PKK’nin üst düzey Suriyeli komutanlarından Nureddin Sofi’nin (Nureddin Halef el Muhammed) öldürüldüğü haberini paylaştı.

Operasyonun 8 Mayıs’ta Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. PKK’nin YPG-PYD bağını göstermek için PKK’nin Suriyeli lider kadrosu üzerinde özel olarak duran Türk hükümeti daha önce de Bahoz Erdal’ın öldürüldüğünü öne sürmüştü. Sofi ile ilgili de ikna edici bilgi ve belge sunulmadı. PKK’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (HPG) “Son dönemde güçlerimize ve komuta kadememize dönük yapılan haberlerin gerçekler ile alakası yoktur” açıklamasıyla Erdoğan’ı yalanladı.

Fakat HPG’nin isim adını zikretmemesi kuşku uyandırsa da bu, PKK bağlantısıyla özerk yönetimin dış ilişkilerine zarar vermemeye yönelik bir tedbir de olabilir” ifadelerini kullandı.

Fehmi Taştekin ABD heyetinin Nureddin Sofi ile görüşmeye çalıştığını bu yüzden Rojava’ya 11 gün gecikmeli gittiğini ileri sürdü:

Bir diğer spekülasyon 4-5 Mayıs’taki Bağdat ve Erbil ziyaretlerinin ardından Suriye’ye geçmesi beklenen heyetin bunu, neden 11 gün sonra gerçekleştirdiğiyle ilgili. Aradaki bu boşluğu Türkiye’nin heyetle görüşmede yer alması beklenen Nureddin Sofi’ye yönelik operasyon düzenlemesine bağlayanlar var. Türk medyasında MİT kaynaklı oldukları izlenimini veren haberlerde, operasyonla ziyaret arasında doğrudan bağ kuruldu. HaberTürk gazetesinde yer alan iddiaya göre daha önce iki kez Amerikalılarla buluşan Nureddin Sofi bölgeye gelen heyetle görüşmeye katılacaktı. Bu nedenle Şengal’den Kandil’in Tola Şehidan bölgesine gidip PKK’nin üst düzey yöneticileriyle durum değerlendirmesi yaptı. MİT ve TSK gelen istihbarata göre altı noktada hava ve kara unsurlarıyla takibe başladı. Nureddin Sofi dönüş yolundayken saklanabileceği üç mağara uçaklarla bombalandı. Gazete Amerikalıların Kürtlere siyasi taleplerle ilgili bir yol haritasına en erken iki yıl sonra geçilebileceği mesajı verdiğini de öne sürdü. Geçen yıldan beri Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan harekâtlarıyla PKK’nin Irak Kürdistanı’ndaki geçiş güzergâhlarına operasyonlar düzenleyen Türkiye, 23 Nisan’da Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek harekâtlarını başlatmıştı.”

Diğer Haberler