İran’da ikinci Jina Emini vakası: Armita Geravand’ın beyin ölümü gerçekleşti

İran’da ikinci Jina Emini vakası: Armita Geravand’ın beyin ölümü gerçekleşti

İran’ın başkenti Tahran’da metro istasyonunda başörtüsünü islami kurallara göre takmadığı gerekçesiyşe ahlak polisi tarafından darp edilip itildikten sonra komaya giren 16 yaşındaki Kürt kızı Armita Geravand’ın beyin ölümünün gerçekleştiği belirtiliyor.

DW’nin bildirdiğine göre İran devlet medyası, Armita Geravand’ın beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurdu. Devlet medyası, “Sağlık personelinin çabalarına rağmen Geravand’ın sağlığı konusundaki son durumu beyin ölümünün gerçekleştiğinin kesinleştiğine işaret ediyor” ifadesine yer verdi.

Rojhılat ve İranlı aktivistler tarafından sosyal medyada yayılan bir videoda Tahran’da genç bir kadının baygın bir halde ahlak polisleri tarafından metrodan çıkarıldığı görülüyordu.

İddialara göre genç kadın metroda başörtüsü düzgün olmadığı için itildi ve sert zemine düşerek baygınlık geçirdi.

Daha sonra görüntülerdeki kişinin Rojhılat’ın Kirmanşan nüfusuna kayıtlı 16 yaşındaki Kürt kızı Armita Geravand olduğu ve Tahran’daki bir hastanede komada olduğunu duyuruldu.

İran Geravand’ın ahlak polisi mensuplarının şiddetine maruz kaldığı iddialarını reddederek, Geravand’ın tansiyonunun düşmesi sonucu bayıldığını, düşerken başını çarptığını, güvenlik güçleriyle herhangi bir olay yaşanmadığını öne sürüyor.

Jina Emini de darp edilmişti

Jina Emini de 13 Eylül’de 2022’de Tahran’da ahlak polisi tarafından başörtüsünü İslami kurallara uygun şekilde takmadığı iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Polisin darp ettiği Jina Emini hastanede 3 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Bunun üzerine 16 Eylül’de ülke çapında protestolar başlamıştı.

ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na göre, protesto gösterilerinde güvenlik güçleri tarafından 69’u çocuk olmak üzere en az 508 protestocu öldürülüştü.

Diğer Haberler