KDP sözcüsü Muhammed gündemdeki konuları değerlendirdi

KDP sözcüsü Muhammed gündemdeki konuları değerlendirdi

 Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sözcüsü Mahmud Muhammed, Irak’ın ne Kürt, ne Şii ve ne de Sünnilerin memnun olmadığı bir şekilde yönetildiğini söyledi. Muhammed, “Irak’ta kendilerini hukukun ve anlaşmaların üstünde gören kişiler türemiş” dedi.

Başkent Erbil’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sözcü Mahmud Muhammed, Erbil ile Bağdat arasındaki meseleleri, Kerkük olaylarını ve KDP ile KYB ilişkilerini değerlendirdi.

Rûdaw muhabiri Rence Cemal’in sorusunu yanıtlayan Muhammed, Irak, ne Kürtlerin, ne Şiilerin ve ne de Sünnilerin memnun olmadığı bir şekilde yönetiliyor. Kendini hukukun, devletin, anlaşmaların üstünde görenler bir takım kişiler türemiş. Bunlar karar verici haline gelmiş ve hükümetin çalışmalarına ve anlaşmalara engel oluyorlar. Bu da Irak’ta sorunların devam etmesine, ülkenin ilerlemek yerine geri kalmasına ve işsizliğin artmasına neden oluyor. Kürdistan Bölgesi’ne karşı yaptıkları da bu. Sorunlara sorun ekliyorlar ve mevcut anlaşmaların uygulanmasına izin vermiyorlar” dedi.

Mahmud, “Oysa ki sorunların çözümü için akıl kullanılmalı. Bu ülke her zaman iç sorunlar içinde olamaz üstelik sürekli dış sorunlarla uğraşılıyor” diye ekledi.

Kerkük’te KDP binasının partiye devredilmesi kararının Devleti Yönetme İttifakı’nı kuran taraflar arasındaki anlaşmanın bir parçası olduğunu vurgulayan Mahmud Muhammed, “Ayrıca bu KDP ve tüm siyasi partilerin Irak’ın tüm şehirlerinde siyaset ve faaliyet yürütmesine olanak tanıyan yasal ve anayasal hakkıdır” diye konuştu.

Sözcü Muhammed, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin kararına rağmen “eski zihniyete sahip bir grubun” Kerkük’te kargaşa çıkardığını ve trajediye neden olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Orada kaç gün boyunca çadır kurup yol kapatanlara hiç bir şey demediler. Fakat ne zaman ki bir grup genç sokağa döküldü ve ‘yolun kapatılması Kerkük’e zarar veriyor’ dedi, şiddetle yanıt verdiler. Bu şekilde gençler şehit düştü, yaralandı. Bu durum Kerkük’teki bazı kurumlarda hâlâ şovenist zihniyetin bulunduğunun göstergesidir. Bu durum çözülmeli ve anayasaya uygun hareket edilmelidir. KDP, Irak’ın tüm şehirlerinde siyasi faaliyet yapma hakkına sahiptir.”

Mahmud Muhammed, KDP olarak sivillerin canına kastedenler hakkında soruşturma başlatılmasını ve suçluların yargılanmasını istediklerini kaydetti.

Kerkük’te yaşanan olaylardan önce KDP ile KYB, üst toplantılar yapmıştı. İki parti söz konusu toplantı serisinin devam etmesine karar vermişti. Sözcü Muhammed, bir sonraki toplantı ile ilgili net bir tarih olmadığını söyledi.

Diğer Haberler