TSK-PKK çatışmasının merkezi Guherze köyünde neler oluyor?

TSK-PKK çatışmasının merkezi Guherze köyünde neler oluyor? sergele deraluk, amediye peşmerge metina

Dün gece Amediye’ye bağlı Guherze  köyü yakınlarına dün gece bir top mermisi düştü. Olayda ölen veya yaralanan olmazken maddi hasar meydana geldi. Ayrıca tam tarım mevsimi olması dolayısıyla halk köyün dışına çıkamıyor. Peki az sayıda insanın yaşadığı bu köy neden özellikle son aylarda çatışmaların merkezi oldu? Yerel kaynaklar PKK’nin köye yakın kayalıklarda kazdığı bir tünel nedeni ile köyün çatışma arasında kaldığını düşünüyor. Ayıca köylüler Sergele’yi bırakan PKK gerillalarının Guherze köyü çevresinde üslendiğini düşünüyor.

Darka Mazi bir yıl önce çatışmaların kaydırıldığı hattı açıklamıştı

PKK ve TSK çatışmaları artık kuzey ve güney sınırı üstünde değil sınırdan neredeyse 80 km içeri kaymış durumda. PKK 1990’lı yıllardan bu yana kontrol ettiği alanları bıraktı. TSK ve PKK çatışmasının merkezi artık Duhok’a bağlı Amediye-Deruluk ve Şeladize arasında ki genel karayolu ve yolun kenarında ki köylerde veriliyor.

Darka Mazi geçtiğimiz yıl Ağustos ayında PKK ve TSK çatışmaları neden  Deraluk- Reşava vadisi, Guherze, Berçi hattında yoğunlaştı?  başlığı ile inceleme yazısı yayınlamış hem PKK’nin hem de TSK’nın bilinçli biçimde  çatışmaların adım adım bu hata kaydırdığını duyurmuş ve bunun nedenlerini açıklamıştı.

Geçen yıl PKK yakın çevrede Peşmerge güçlerine saldırdı

Bu yıl mayıs ayı ile beraber bu alan daha fazla silah seslerinin duyulduğu bir alan oldu.  Geçtiğimiz yıl Peşmerge güçleri bu alanı tutarak köylülerin güvenliğini ayrıca alanda bulanan barajı korumak için harekete geçmişti.

 PKK geçen yıl Peşmerge’nin alanı savaş dışı tutma çabalarına silahla karşılık vermiş, peşmerge araçlarına roketli saldırı düzenlemişti. O dönem HPG genel komutanı Murat Karayılan kendi TV’leri Sterk TV’ye katılmış ve “yollarımızı kesiyorlar” diyerek Peşmerge güçlerine saldıracağını açıklamıştı.

Eğer PKK engel çıkarmayarak alanı Peşmerge güçlerine bırakmış olsaydı alanda bugün siviller bu savaşın arasında kalmak zorunda kalmayacaktı.

Guherze köyü PKK tünelinin kurbanı oluyor

Yerel kaynaklar Guherze köyünün topların hedefi olmasının üç nedeni olduğunu söylüyor. Birincisi Guherze’nin yukarısında Zap tarafında uzanan kayalıklarda PKK’ye ait bir tünelin bulunması. Kaynaklara göre Metina bölgesindeki TSK topçu birlikleri bu tünelin ağzını vururken sık sık toplar köyün çevresine düşüyor. Guherze yakınlarında bulunan tünel PKK’nin alandaki son tüneli.

Köylüler bu tünelde PKK’nin Metina yönetiminin kaldığını ve sevk idare çalışmaları nedeni ile sık sık telefon ve cihaz kullandığını, kuryelerin ve araçların alana çok sık gelip gittiğini ve tespit edilen araçların vurulduğunu belirtiyor.

Para ile çalışan insanlar köyü tehlikeye atıyor

ikinci neden ise; PKK’nin köyün içinde ve çevresindeki hareketi. Köylülere göre PKK ile ticaret yapan bazı kişiler PKK’yi para karşılığında arabaları ile getirip götürüyor. Ayrıca erzak vb çalışmalardan para kazanan Guherze, Berçi vb köylerdeki bu kişiler köylerin hedef olmasına yol açıyor. Köylülere göre PKK bazı kişilera araç aldırıyor ve bu araç ile kendilerini de götürüp getirmeyi şart koşuyor. Veya evlerine ek oda yapmaları için para verip kendisi de evi kullanıyor. Köye gelip gidenler ise daha çok kurye, lojistik vb birimler olduğu için cihaz ve internet kullanıyor. Bu da teknik takibe yol açıyor ve uçak, dron vb silahlarla hedef oluyorlar. Köylüler de bu durumda zarar görüyor.

PKK Sergele’yi bıraktı

Son dönemde özellikle Sergele köyü ve çevresinde çıkan yangınlar gündem oldu. Sergele köyü PKK’nin 2008 yılından bu yana kullandığı ve özellikle de 2010 yılından sonra irtibat merkezi olarak kullandığı bir bölgeydi. Fakat PKK son iki yıl içinde bu alandan adım adım çekildi. Özellikle de Türk ordusu son on gün içinde Sergele köyüne yönelik bir operasyon başlattı ve HPG güçleri alanı tümden terk etti.

Şimdi daha önce Sergele’de bulanan gerillalar da Guherze çevresine yerleşmiş durumda.

Tüm bunlar gösteriyor ki genelde Amediye-Deraluk-Şeladize özelde de Sergele_Guherze-Berçi hattındaki çatışmalar daha da yoğunlaşacak. PKK köylüleri hedef yapmaktan kaçınmıyor. Bu çevrede para kazanan bazı siville de benzer biçimde sorumsuz yaklaşıyor. TSK zaten sivilleri hedeflemekten kaçınmıyor. Bu durumda Peşmerge güçlerinin halkı koruması imkansız. Bunun gerçekleşmesi için PKK’nin alandan çıkıp Peşmerge güçlerine alanı bırakması gerekiyor. Fakat PKK bunu yapmak yerine Peşmerge ve Türk ordusu beraber hareket ediyor diyerek sadece kara propaganda yapıyor.

Kuzey Kürdistan’da PKK cenahında yaprak kımıldamazken Güney Kürdistan köyleri savaş meydanı olmuş durumda.

Diğer Haberler