Duhok ve Hewler çarşı yangınları PKK tarafından organize edilmiş

Duhok ve Hewler çarşı yangınları PKK tarafından organize edilmiş

 Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki yangınlarla bağlantılı  yakalanan şüphelilerin PKK’yle bağlantılı olduğunu açıkladı.Hewler ve Duhok çarşısında çıkan yangında milyonlarca dolar zarar yaşanmış ve insanların ekmek teknesi yakılmıştı. PKK ve YNK medyası el birliği ile çarşıyı Ahdı Milli adlı bir örgütün yaktığını iddia etmişti. Darka Mazi o dönem teknik bir araştırma yaparak Ahdi Milli teşkilatı adına açılan hesabın Rojava’dan yürütüldüğünü belgelemişti. 

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mikdad Miri Bağdat’ta düzenlediği son dönemlerde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki yangınlara ilişkin yürütülen soruşturmaya ilişkin a basın açıklaması yaptı.

Basın mensuplarının olduğu yere getirilen gözleri bağlı 3 kişinin yangınlarla bağlantılı olduğunu ifade eden Sözcü, şüphelilerin Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) bağlı bir ağın üyesi olduğunu söyledi.

Mikdad Miri “2023 sonları ve 2024 başlarında 27 iş yerinin yanması ile sonuçlanan Kerkük’teki yangınlar, Duhok’taki Pazar yangınları daha sonra Erbil’deki yangınların arkasında bu tehlikeli ekibin olduğu anlaşıldı” dedi.

Yapılan açıklamada yangını çıkaran iki kişin de YNK’nin 70’inci birliklerine bağlı iki kişinin olduğunu söyledi.

Hewler ve Duhok çarşısında çıkan yangında milyonlarca dolar zarar yaşanmış ve insanların ekmek teknesi yakılmıştı. PKK ve YNK medyası el birliği ile çarşıyı Ahdı Milli adlı bir örgütün yaktığını iddia etmişti.

Ayrıntılar geliyor….

Diğer Haberler