Irak’ta ilginç gelişme: Kazımi’ye suikast düzenleyen 3 Haşdi Şabi üyesi teslim ediliyor

Irak'ta ilginç gelişme: Kazımi'ye suikast düzenleyen 3 Haşdi Şabi üyesi teslim ediliyor

 Irak hükümeti ve Şii tarafların uzlaşması sonucu Başbakan Mustafa Kazımi’ye suikast girişiminde bulunan 3 kişi, Bağdat’ta göstericilere ateş açan emniyet güçlerinin yargılanması karşılığında teslim edilmesi konusunda uzlaştığı bildiriliyor.

Dün Irak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Divanı Başkanı, Kazımi’ye yönelik suikast girişimi ve Irak’taki istikrarsızlık gündemiyle acil toplandı.

BasNews’in edindiği bilgilere göre; toplantıda Bağdat ve Yeşil Bölge’de göstericilerin üzerine ateş açarak 1 göstericinin hayatını kaybetmesi onlarca kişinin yaralanmasına sebep olan güvenlik güçlerinin  yargılanması karşılığında Kazımi’nin suikastine katılanların güvenlik güçlerine teslim edilmesi yönünde Şii taraflar ile uzlaşıya varıldığı kaydedildi.

Göstericilere ateş açan güvenlik güçlerinin yargılanması karşılığında Kazımi’ye suikast düzenlediği gerekçesiyle emniyet güçlerine teslim edilecek 3 kişinin Haşdi Şabi milislerine bağlı olduğu öğrenildi.

Ne olmuştu?

8 Kasım(dün) 02:00 sularında Bağdat’taki Yeşil Bölgede Başbakan Kazımi’nin evine 3 SİHA(silahlı insansız hava aracı) ile saldırı düzenlenmişti. Güvenlik kaynakları 2 SİHA’nın etkisiz hale getirildiğini bir SİHA’nın Kazımi’nin evini hedef aldığını, Başbakan’ın suikasten yara almadan kurtulurken 6 korumanın yaralandığını açıklamıştı.

Irak Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum.” dedi.

Haşdi Şabi Başbakan’ı tehdit etmişti

Öte yandan İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor. 5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü. Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Khazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı. Khazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.

Khazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükûmete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

Diğer Haberler