ENKS yöneticisi Muhsin Tahir bürolarına yapılan saldırıyı değerlendirdi

ENKS yöneticisi Muhsin Tahir bürolarına yapılan saldırıyı değerlendirdi

ENKS Yerel Meclisler Başkanı Muhsin Tahir, saldırıya uğrayan ofisleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rojava’daki Özerk Yönetim’in saldırılar konusunda sorumlu olduğunu söyleyen Muhsin Tahir, “Eğer saldırıyı gerçekleştirenleri biliyor, bu konuda adım atmıyor ve kimseyi yargılamıyorsa bu bir sorundur. Eğer faillerin kim olduğunu bilmiyorlarsa bu daha büyük bir sorundur” dedi.

Yapılanların Kürtlerin ahlakından, insanlık prensiplerinden ve demokrasi projelerinden uzak olduğunu ifade eden Tahir, “Yöneticilerden bir an önce faillerin kimliğini açıklamalamalarını ve onları yargılamalarını istiyoruz” diye konuştu.

Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile ABD’li yetkililerin ENKS ofislerine yönelik saldırılar karşısındaki tutumuna değinen Tahir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Saldırılarla ilgili tüm taraflarla iletişime geçtik. Uluslararası Koalisyon’a öncülük eden ABD ve diğer devletlerin yetkilileri, saldırılarla ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Bu tür saldırıların devam etmemesi konusunda çabalayacaklarını aktardılar. Çünkü bu tür saldırılar diyalogların ve birliğin karşısında olan girişimlerdir.”

PYNK’nin şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadığını ifade eden Tahir, “PYNK yetkilileriyle herhangi bir yerde karşılaştığımızda bu saldırıların kötü olduğunu, Kürt birliğine ve diyaloglara zarar verdiğini ifade ediyorlar. Ancak bu konuda herhangi bir açıklama yapmadılar, bir açıklama bile yayımlamadılar” dedi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde ENKS’nin Dirbêsiyê ,Amude  ve Qamişlo kentlerindeki ofisleri saldırıya uğramıştı. Dirbêsiyê’ki ENKS ofisine silahlı saldırı düzenlenirken, Amude’deki ofisi ateşe verilmişti. Saldırıları gerçekleştirenler ise hala ortaya çıkarılmadı.

Diğer Haberler