KDP Kerkük’te Kürt vali atanması konusunda kararlı

KDP Kerkük'te Kürt vali atanması konusunda kararlı

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı KDP’li vekil  Şaxewan Abdullah, Kerkük İl Meclisi toplantısının gerçekleştirildiği belirterek, Kerkük’e bir Kürt valinin atanacağını söyledi.

Şaxewan Abdullah, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kerkük’te yönetim yeniden düzenlenecek, birçok kişi il meclisi seçimlerinin yapılmayacağını düşünüyordu ama yapıldı. Bu Kerkük halkı için hayrın ve mutluluğun başlangıcıdır.” dedi.

“Yakın gelecekte gerçekleşecek değişikliklere yönelik il meclisinin atacağı adımlara destek vermek üzere Irak Parlamentosu heyeti olarak Kerkük’e gittiklerini” kaydeden Abdullah, “İl meclisindeki çoğunluğu kazandıkları için kesinlikle bir Kürt vali olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı, ildeki tüm bileşenler arasında ilin ortak yönetilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını vurguladı.

Konseyin en yaşlı üyesi olarak toplantıya başkanlık yapan Rakan Cuburi, “Kerkük’te 2005 yılından bu yana il meclisi seçimleri yapılmaması dolayısıyla tüm tarafların il meclisine katılımı hizmet sunumu ve istikrar açısından çok önemli.” dedi.

“Şu anda ilk toplantı başlıyor ve birçok konuyu tartışıp müzakere etmeye çalışıyoruz.” diyen Cuburi, “Kerkük Irak için çok önemlidir ve Kerkük halkı Irak’ta bir arada yaşamanın inşasında önemli bir rol oynamıştır.” ifadesini kullandı.

Kerkük Vali Vekili Rakan Cuburi, 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü mahkemede il meclisi üyesi olarak yemin etti ve meclisin en yaşlı üyesi olması nedeniyle toplantıya başkanlık etmesine karar verilmişti.Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi

Diğer Haberler