PCS Sözcüsü Ferid Azad, “PKK üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı, Kürtler tepki gösterdi

PCS Sözcüsü Ferid Azad, “PKK üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı, Kürtler tepki gösterdi

Göz altına alınan  Bağımsız Gençlik Platformu Sözcüsü Ferid Azad ile platform üyesi Behçet Çiftçi “PKK üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Öte yandan platform üyeleri Mehmet Yücel ile Ahmet Tepebaşı’nın da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Bağımsız Gençlik Platformu (Platforma Ciwanên Serbixwe- PCS), iki gün önce sosyal medya platformu X üzerinden Diyarbakır’daki merkez binaları ve bazı üyelerinin evlerine saat 05.00 sularında polisin baskın düzenlediğini duyurmuştu.

Açıklamada platformun sözcüsü Ferid Azad’ın ve 3 üyenin gözaltına alındığı kaydedilmişti.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan PCS üyesi Abdurrahman Şerwani, Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Ferid Azad ile Behçet Çiftçi’nin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi.

Şerwani kararı kabul etmediklerini, kendilerine haksızlık yapıldığını, hiçbir parti ya da örgütle organik herhangi bir bağlantıları olmadığını ve bu tür suçlamaların gerçeklikten uzak olduğunu belirtti.

Ayıca sosyal medya kullanıcısı Kürtler tutuklamanın PKK adı gerçekleşmesinin bir oyun olduğunu belirtti. Tamamen sivil olan ve sadece Kürt dilini çalışmalar yapan PCS’nin hedeflenmesinin Türk devletinin Kürtlere karşı tutumu olduğunu dile getirdiler. Ayrıca PKK üyeliği suçlamasının manidar olduğu ve yıllardır Kürtlerin bu biçimde PKK’ye mahkum edildiğini ortaya koyduğu da belirtildi.

PCS kimdir?

Bağımsız Gençlik Platformu (PCS) üyeleri Kürtçe’nin kullanımına ilişkin aktiviteleriyle öne çıkan bir oluşum.

Platform, Diyarbakır’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptıkları açıklamada hayatları boyunca Kürtçe dışında başka bir dilde konuşmayacaklarına dair yemin etmişlerdi.

PCS üyeleri, geçtiğimiz Nisan ayında da Diyarbakır’da sokaklarında Kürtçenin yaygın kullanılmasını teşvik amacıyla bir sokak gösterisi düzenlemişlerdi.

Diğer Haberler