El Arabiya: Irak’ta Sünniler Barzani’nin öncülüğünde parlamento başkanlığı için uzlaştı

El Arabiya: Irak’ta Sünniler Barzani’nin öncülüğünde parlamento başkanlığı için uzlaştı

Arap medyasında yer alan bazı haberlere göre Başkan Barzani, Bağdat ziyareti ve Sünni Arap lider ve partileriyle yaptığı görüşmeler kapsamında Irak parlamentosu başkanının pozisyonunun belirlenmesi için arabuluculuk yaptı ve taraflar Başkan Barzani’nin projesi ve girişimi üzerinde mutabakata vardı.

Irak Federal Mahkemesi’nin kararıyla Muhammed Halbusi’nin görevden alınmasının ardından Irak parlamento başkanlığı görevine bir kişinin atanması meselesinin üzerinden neredeyse 8 ay geçti ancak Sünni Arap partiler uzlaşamadılar. Bu nedenle Irak parlamentosu hala başkanını seçemedi. Al-Arabiya Al-Jadid gazetesinin haberine göre bu ziyaretle Başkan Barzani aralarındaki kör düğüme dönen meselede ilerleme kaydedilmesini sağladı.

Irak’taki Saddam Hüseyin’in diktatörlük rejiminin 2003 yılında devrilmesinden sonra bir gelenek olarak  Irak parlamento başkanlığı görevi Sünni Arap partilerine, başbakanlık görevi Şii Arap partilerinden seçiliyor. Ayrıca  Irak cumhurbaşkanı ise Kürtlerden seçiliyor.

Konuyla ilgili olarak Vefa Muhammed Karim adlı Sünni Arap parlamenter ise şunları söyledi: “Başkan  Barzani, son Bağdat ziyareti ve Sünni Arap liderleriyle yaptığı görüşmelerde, Sünni Arapların kendi aralarındaki iç çatışmaların çözümü için birinin seçilmesi konusunda arabuluculuk yaptı. Meclis Başkanı da bunun için onlara bir girişim sundu, bu da desteklendi ve memnuniyetle karşılandı.”

Parlamenter, girişime ilişkin şunları söyledi: “Barzani’nin girişimi, bu görevi birisinin alması konusunda anlaşması istendi. Eğer uzlaşma gerçekleşmezse Sünni siyasi güçlerden Salim Elisawi ve Mahmud El Meşhedani  Meclis’te seçime katılacaklar. Daha son8ra  Irak parlamentosunda yeni yasama döneminin başında yapılacak seçim sürecinde, ilk seferde en az oyu alan h, en çok oyu alan lehine çekilecek. Barzani’nin bu önerisi Sünniler arasında memnuniyetle karşılandı.”

Siyasi analist Muhammed Ali Hakim de Al-Arabiya Al-Jadeed’e, Başkan Mesud Barzani’nin Sünni siyasi güçler üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ve onun girişiminin Meclis Başkanlığı görevine ilişkin anlaşmazlıkları sona erdirebileceğini söyledi.

Irak parlamentosu şu ana değin 5 kez bu sorunu çözmek için bir araya geliyor fakat her defasında tekrarlayan anlaşmazlık nedeni ile başkan seçilemiyor.”

Diğer Haberler