Başkan Barzani’den Kürdistan Bölgesi için önemli hamle: Ordoğu krizi içinde Erbil-Bağdat ilişkilerini yeniden düzenleme girişimi

Başkan Barzani'den Kürdistan Bölgesi için önemli hamle: Ordoğu krizi içinde Erbil-Bağdat ilişkilerini yeniden düzenleme girişimi

Başkan Mesud Barzani altı yıl aradan sonra ilk kez Bağdat’ı ziyaret edecek. Başkan Barzani’nin Iraklı siyasi taraflarla görüşeceği kaydedildi. Ortadoğu da derinleşen kriz ve arayaşların yoğunlaştığı bir süreçte yapılacak ziyaretin Kürdistan bölgesi için önemli bir adım olacağı düşünülüyor. Erbil ve Bağdat arasında bir çok konuda uzlaşma sağlanmış olsada bir çok startejik konu hala çözüm bekliyor. Başkan Barzani’nin ziyaretinin böyle bir dönemde gerçekleşmiş olması da gözleri ziyaretin sonuçlarına dikmiş durumda.

Başkan Barzani’nin ziyaretini sadece Kürtler değil Bağdat’lı Şii ve Sünni siyasetçilerde önemsiyor. Iraklı taraflar Başkan Barzani’nin ziyareti için  “Ziyaret hassas bir zamana denk geliyor: Çözüme kavuşturulması gereken birçok iç, bölgesel ve uluslararası konu var. Irak ve Kürdistan Bölgesi olarak hazırlamalı içerden güçlenmeliyiz” düşüncesindeler.

Başkan Mesud Barzani’nin Bağdat’ta Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin başkanlığındaki ‘Devlet Yönetimi İttifakı’ üyelerinin yanı sıra Iraklı siyasi parti temsilcileri ve tarafları ile bir araya geleceği öğrenildi.

Başkan Barzani’nin siyasi taraflarla Kürdistan Bölgesi’nin bütçesi, maaşlar, petrol ve doğalgaz kanunu, seçimler, Kerkük’te yerel yönetimin kurulamamas gibi birçok konulara yönelik çözüm bulunması ele alınacak.

Şengal meselesinin de Başkan Barzani ile siyasi güçler ve partiler arasında müzakere konusu olacağı öğrenildi.

Başkan Barzani’ni en son 22 Kasım 2018’de Bağdat’a ulaşmış  KDP’nin de desteklediği Adil Abdulmehdi hükümetinin işbaşına gelmesinin ardından ilk olma özelliğini taşıyordu.

Ziyaretinde Başkan Barzani dönemin Başbakanı Adil Abdulmehdi, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Fetih Koalisyonu Lideri Hadi Amiri, Hikmet Hareketi Lideri Ammar Hakim, Kanun Devleti Başkanı Nuri Maliki, Nasır Koalisdyonu Lideri Haydar Abadi, ETA grubu lideri feyyaz Felah gibi çok sayıda siyasetçi ve üst düzey isimler bir araya gelmişti. Başkan Barzani o dönem Necef’te bulunan Sadr Hareketi’nin lider Mukteda Sadr ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Diğer Haberler