Emin İsa’nın PYD zindanında işkence ile katledilmesinin üstünden 3 yıl geçti

Emin İsa’nın PYD zindanında işkence ile katledilmesinin üstünden 3 yıl geçti

Emin İsa adlı 35 yaşındaki bu Kürt gencinin cenazesi 28 Haziran tarihinde teslim edildi. Üzerinde yanık izleri olan, çene kemiği kırık ve cinsel organı ile kasıklarında elektirik yanığı olan bu genç PYD’nin zinadında katledilmişti.

Rojava’nın Haseki kentinde 22 Mayıs 2021 tarihinde Rojava Özerk Yönetimine bağlı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan 2 çocuk babası Emin İsa’nın (35) cenazesi 28 Haziran 2021 tarihinde ailesine teslim edildi.  Olayın üzerinden bir üç yıl geçti katiller hala görev başında.

1986 yılında Dirbêsiyê’nin Bîrikê köyünde dünyaya gelen Emin, evli ve 2 çocuk babası Emin İsa PYD asayişi tarafından tutuklandıktan sonra yanmış ve işkence görmüş bir cenaze olarak ailesine teslim edilmişti. Ailesinin çektiği videolarda cenazeye yapılan işkence net olarak görülüyordu.

Ayrıca cenaze üzerinde doktor tarafından tespit edilen işkence izleri vardı: Buna göre emin İsa’nın dişleri ve çene kemiği kırılmıştı, ayrıca cinsel organ ve kasıklarda elektrik izleri, kol ve sırt tarafında derin yanıklar ve dizlerde darp sonucu kırılma, kafa tasında kırık kemikler tespit edilmişti.

Emin İsa’nın ailesi konuyu medyaya taşımış olay Kürtler içinde infial yaratmıştı. ABD ve İngiltere gibi devletlerin konuya müdahil olup “katillerin bulunması için” çağrı yapmasından sonra PYD yönetimi olayın araştırılacağı sözü verdi. Olayın ciddiyeti nedeni ile HSD komutanı Mazlum Abdi aileyi ziyaret etmiş ve olayı araştıracakları sözünü vermişti.

Emin İsa’nın ailesi uzman doktorlar ve basın huzurunda mezarın açılıp cenazenin incelenmesine razı olduklarını belirtmiş, İsa’nın öldürülmesi davasının üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini belirtmişlerdi.

Olayın üzerinden üç yıl geçti, İsa’yı katleten zihniyet Rojava’da hala hakim. Hala onlarca Rojavalı siyasetçi PYD zindanlarında tutuluyor. Bir çok isim kapı. Son üç ay içinde de biri kadın 15 siyasetçi kaçırıldı.

Diğer Haberler