Türkiye’de bulunan 2 Rojhılatlı gazeteci İran’a iade edilmek isteniyor

Haberler Kurdistan Bölgeler Yaşam Güncel Makaleler Galeri Video Türkiye’de bulunan 2 Rojhılatlı gazeteci İran'a iade edilmek isteniyor

Rojhılatlı gazeteciler Reşad Muhammedi ve Fehmide (Ejin) Hüseyni, “yasal olmayan yollarla” Türkiye’ye girişi yaptıkları gerekçesiyle Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezin’de tutuluyorlar.

Gazetecilerin avukatı Av. Bülent Arar,  ‘hayati tehlikesi’ bulunan müvekkillerinin iade kararını durdurulması gerektiğini söyledi. Reşad Muhammedi ve Fehmide Hüseyni’nin gazeteci olduklarını, İran’ın hak ihlallerine ilişkin haberler yaptıkları için ülkelerine gönderilmelerinin büyük risk oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Çift olan Reşad Muhammedi ile Fehmide Hüseyni İran’a muhalif Tishk TV  ve KURD Kanal’ında uzun süre çalışmışlardı.

Fehmide Hüseyni televizyon kanalında haber spikerliği, Reşad Muhammedi ise teknisyen olarak görev yapmıştı.

Rojhılat’ın Meriwan kenti nüfusuna kayıtlı gazeteci çift, Eylül 2022’de Kürdistan Bölgesi’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliğinde ‘sığınmacı’ olarak kayıt altına alındıktan sonra  25 Mart 2024’ta Çanakkale’de bir otobüste gözaltına alınıyor.

Tekirdağ’da mahkemeye çıkarılan çift hakkında ülke sınırlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında sınır dışı kararı veriliyor ve Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine yerleştiriliyor.

Avukat Bülent Arar, yakalandıkları günden itibaren Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’de tutulduklarını söyledi.

Bülent Arar her iki gazetecinin yaşam tehlikesi bulunduğu için mahkemeye itirazda bulunacaklarını ve Türkiye’de sığınmacı olarak kalmalarına izin verilmesini talep edeceklerini kaydetti.

Diğer Haberler