Onedio’nun Diyarbakır-Mardin paylaşımına tepki yağdı, özürleri kabahatlerinden büyük oldu

Onedio’nun Diyarbakır-Mardin paylaşımına tepki yağdı, özürleri kabahatlerinden büyük oldu

15 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır –Mardin’deki yangın felaketini ‘Köylü Şirinlerin başlattığı anız olimpiyat ateşi Mardin’e doğru ilerliyor!’ şeklinde tiye alan Onedio editörü gelen tepkiler üzerine özür diledi, içeriği kaldırdı. Fakat yaptığı açıklama “özrü kabahatinden büyük” meselesine döndü.

Türkiye’de online yayın yapan Onedio medya platformundaki yangına ilişkin son paylaşım büyük tepkiye yol açtı.

20 Haziran Perşembe günü akşam saatlerinde Mardin’in Çınar ilçesinde başlayan yangın kısa sürede Mardin’in Mazıdağı köylerine ulaşmış, yaşanan felakette 15 kişi yaşamını yitirmiş, 73 kişi ise yaralanmıştı. Faciada binlerce dönümlük ekili alan yanarken yüzlerce küçük baş hayvanda ölmüş veya feci şekilde yanarak yaralanmıştı.

Yaşanan büyük acıya rağmen Onedio platformunun ‘Köylü Şirinlerin başlattığı anız olimpiyat ateşi Mardin’e doğru ilerliyor!’ şeklindeki paylaşımı öfke yarattı. Birçok sosyal medya platformu bunu ‘ırkçı’ bazıları ise ‘ayrımcılık’ olarak değerlendirdi.

Gelen tepkiler üzerine içeriğin oluşturucusu Sina Ateş sosyal medya üzerinden özür dileyerek, içeriğin kaldırıldığını duyurdu.

Paylaşımını yangının ‘anız yakımı’ndan kaynaklı sandığı için bu paylaşımı yaptığını belirten Ateş “anız kaynaklı değil, elektrik kaynaklı olduğu bilgisini aldım” dedi.

Sina Ateş açıklamasında “Niyetim kimseyi kırmak ya da üzmek değildir hele ki böyle bir olayla… bu çizimleri yaparken de ne etnik ne de sınıfsal olarak ayrım yapmak asla aklıma gelmemiştir. Yine kalbini kırdığım ve aksini düşündürttüğüm varsa özür diliyorum” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Ancak, bu postu bir provokasyon aracı haline getirip sayfayı saldırı altına tutmanızı da doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum.”

Sina Ateş’in açıklaması da tepki topladı. Sonuç olarak yanarak ölen insanlar ve kül olmuş hayatlar varken olayı yangının çıkış nedeni ile tiye almak kabul edilemezdi. Ayrıca açıklamasının sonunda “Ancak, bu postu bir provakasyon aracı haline getirip sayfayı saldırı altına tutmanızı da doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum.” sözleri de kamuoyunun tepkisini dindirmeye dönük politik bir tutum olarak yorumlandı.

Diğer Haberler