Birleşmiş Milletler: HSD ve YPG geçtiğimiz yıl 462 çocuğu savaşçı yapmak için kaçırdı

Birleşmiş Milletler: HSD ve YPG geçtiğimiz yıl 462 çocuğu savaşçı yapmak için kaçırdı

 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve ona bağlı diğer grupların kontrolleri altındaki bölgelerde yüzlerce çocuğu kaçırıp askere götürdüğünü açıkladı.

Antonio Guterres, 3 Haziran 2024’te yayınladığı “Çocuklar ve Silahlı Çatışma” başlıklı raporunda, Suriye Demokratik Güçleri HSD ve ona bağlı partilerin kontrolleri  altındaki bölgelerde 2023 yılında 462 çocuk ve askeri kaçırdığını söyledi.

Kaçırılma vakaları istatistik bilgileri ise raporda şu şekilde verildi:

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) 231 çocuk.

Halk Koruma Birlikleri ve Kadın Koruma Birlikleri  Kadınlar (YPG-YPJ) 203 çocuk.

İç Güvenlik Güçleri/Demokratik Birlik Güvenliği (PYD) 27 çocuk.

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait diğer gruplarda bir çocuğu saflarına kattı.

Guterres, raporunda 2023 yılı sonu itibarıyla  HSD güçleri kontrolündeki  bölgedeki El-Hole ve Roj kamplarında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) aralarında yabancı çocukların da bulunduğu 800’den fazla çocuğu kaçırıldığının tespit edildiğini de vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, şu ana kadar IŞİD bağlantılı yaklaşık 29 bin çocuğun Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki El-Hole ve Roj kamplarında bulunduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, çocukların Suriye Demokratik Güçleri (SDG-HSD ) tarafından silah altına alınması ve kullanılması konusundaki endişelerini dile getirerek, Mazlum Ebdi ve Birleşmiş Milletler temsilcisi Virginia Gamba tarafından imzalanan 2019 Anlaşmasının uygulanmasını talep etti.

HSD, 18 yaş altı çocukların askere alınmasının ve askeri operasyonlarda kullanılmasının sona erdirilmesi ve önlenmesine yönelik sözleşme imzalamış fakat anlaşmayı yerine getirmemişti.
Birleşmiş Milletlerin raporu Rojava’daki bir soruna parmak basmış olsa da gerçekleri tam olarak izah etmiyor. Çünkü sadece şikayet etmeye cesaret eden ve sesini medyada duyuran çocuların sayısını veriyor. Ayrıca ailelerinin rızası bile olsa savaşçı yapılan çocuklar var. 18 yaşındaki altındaki bir çocuk ailesinin rızası ile savaşçı yapılamamıldır. Bu açıdan rapordaki sayılar gerçek istatistik bilgileri tam yansıtmamıştır.

Rapordaki bir diğer sorunlu bölüm ise çocukların savaşçı olarak alınması meselesini Rojava güçleri ile izah etmektir. Oysaki Rojava’daki çocuk kaçırma organizasyonu PKK tarafından planlanmakta ve çocuklar Rojava’dan çıkarılarak PKK saflarında savaştırılmaktadır.

Diğer Haberler