Rojava: 16 Yaşındaki kız çocuğu savaşçı yapılmak için kaçırıldı

Rojava: 16 Yaşındaki kız çocuğu savaşçı yapılmak için kaçırıldı

PKK’ye bağlı “Devrimci Gençlik Hareketi- Ciwanen Şoreşger” adlı çeteler, Halk Savunma Birlikleri’nin kontrolündeki Halep’in kuzey kırsalındaki Şehba bölgesine bağlı Ehris kasabasından bir genç kızı kaçırdı.

Efrin’deki İnsan Hakları örgütüne göre, 6 Haziran 2024’te 16 yaşındaki Amani Halil Şeyh Halil, “Devrimci Gençlik Hareketi” tarafından kaçırılarak Til Susin’deki çocuklara savaş eğitimi veren eğitim kampına götürüldü.

10/8/2007 doğumlu  olan “Amani”, İnsan Hakları Örgütü’nün açıklamasına göre özel bir dershanelere giderken kaçırıldı.  Ailesinin PYD’ye bağlı merkezlere  defalarca gidip aranması sonucu kaçırılan lise öğrencisini  öğrencisinin yanlarında olduğunu söylediler. PYD’liler aileye Amani’nin  yanlarında olduğunu ve şu anda Tel Susin kampında askeri eğitim gördüğünü itiraf etti.

İnsan Hakları Örgütü’ne göre bu kızın ailesi PYD yetkilileri tarafından tehdit edildi ve kendilerine bir daha kızlarını geri istememeleri söylendi.

HSD, Haziran 2019’da Birleşmiş Milletler ile çocukların silahlı kuvvetlere alınmasının sona erdirilmesi ve yasaklanması yönünde bir plan imzalamıştı. Ancak anlaşmanın imzalanmasından bu yana çocuk kaçırma durumu sona ermedi.

Kaçırılan çocukların aileleri de “Devrimci Gençlik Hareketi”nin eylemlerini kınıyor ve çocuk haklarına önem veren kuruluşlara, uluslararası örgütlere ve ilgili taraflara, çocuklarının kaderini belirlemesi için özerk yönetim ve HSD’ye baskı yapma çağrısında bulunuyor.

Diğer Haberler