İnsan Hakları Ağı uyardı: PYD milislerinin kaçırdığı gazeteci Berivan İsmail’e işkence edilebilir

İnsan Hakları Ağı uyardı: PYD milislerinin kaçırdığı gazeteci Berivan İsmail’e işkence edilebilir

Suriye İnsan Hakları Ağı, gazeteci Berivan İsmail’in Suriye Demokratik Güçleri’nin cezaevlerinde işkenceye maruz kalmasından korktuğunu ifade etti.

İnsan Hakları Ağı bir bildiri yayınlayarak , gazeteci Berivan ve Birlik Partisi üyesi Fawaz Banko’nun kaçırılmasına ilişkin duyduğu kaygıya belirtti. İnsan Hakları Ağı’nın açıklamasında;  “Kürt Ulusal Konseyi’ne üye  gazeteci  Berivan Fuwad İsmail ve Kürdistan Birlik Partisi üyesi Fawaz Salih Banko,  10 Haziran 2024’te Suriye Demokratik Güçleri’nin silahlı kuvvetleri tarafından Haseke ilinin kuzeyindeki Amude kentindeki evlerine saldırı sonrasında tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldü” dendi.

Suriye İnsan Hakları Ağı her iki tutuklunun “telefonlarına el konulduğunu ve aileleriyle görüşmelerinin engellendiğini” belirterek “ şu ana değin PYD milislerinin kaçırdığı , yüzde 85’i gibi onların da işkenceye uğrayıp kaybolmalarından kaygı duyuyoruz” dendi.

Ağ ayrıca, mağdurlara ve ailelerine maddi ve manevi tazminat verilmesini, toplum üyeleri arasında terör yaymak ve ailelere şantaj yapmak amacıyla yapılan tüm keyfi gözaltına alınmanın n durdurulmasını ve binlerce kişinin kaçırıldığı ve  akıbetlerinin sorulamadığı bu sistemin  sona ermesini talep ettiklerini vurguladı.

Diğer Haberler