PYD milisleri, arife günü Kürt siyasetçinin evine baskın yaparak kaçırdı

PYD milisleri, arife günü Kürt siyasetçinin evine baskın yaparak kaçırdı

Kürdistan Birlik Partisi – Suriye (PYK-S), PYD’ye bağlı milislerin,  Qamişlo kentinde Partilerinin Danışma Komitesi üyesini  kaçırdığını duyurdu.

PYK-S resmi medyası, 15 Haziran’da  PYK-S Danışma Kurulu üyesi Fethî Gedo’nun evine baskın yapan  PYD militanları tarafından kaçırıldığını duyurdu. Açıklamada Gedo’nun evine baskın yapılırken evin dağıtıldığı ve aile üyelerinin tehdit edildiği, Gedo’nun şiddet uygulanarak götürüldüğü belirtildi.

ENKS bünyesinde yer alan PYK-S, Fethî Gedo’nun 60 yaşında  ve kalp hastası olduğunu, evinde hayatından PYD’nin sorumlu olduğunu duyurdu.
Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Fethî Gado’nun kaçırılmasıyla ilgili iki gün önce yaptığı duyuruda, “31 Mart’tan bu yana çoğu aktivist ve ENKS üyesi ve içinde yer almayan partiler olmak üzere 15 kişi PYD militanları tarafından kaçırıldı.”
Özerk Yönetim yılları boyunca ENKS ve bünyesindeki partilerin onlarca üye ve destekçisi kaçırılıp tutuklandı, büroları ve karargahları yakıldı, faaliyetleri yasaklandı. ENKS yetkilileri tüm bu ihlallerden PYD’yi sorumlu tutuyor.
19/12/2021 tarihinde “Devrimci Gençlik” adlı çetelerin, Fethî Gedo’nun 16 yaşındaki kızını YPG saflarına silahlandırmak amacıyla kaçırdığı biliniyor.

Diğer Haberler