Amerikalı diplomattan Rojava seçimleri yorumu: Koşullar uygun değil ve seçimi desteklemiyoruz

Amerikalı diplomattan Rojava seçimleri yorumu: Koşullar uygun değil ve seçimi desteklemiyoruz

ABD’li bir diplomat Kürdistan Demokratik Birlik Partisi (PYD) liderliğindeki belediye seçimlerini desteklemeyeceklerini söyledi.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flick, CNN’e, Suriye’nin kuzeydoğusundaki özerk yönetimin herhangi bir seçim için gerekli şartlara sahip olmadığını, dolayısıyla Washington’un şu anda bölgede herhangi bir seçime izin vermediğini söyledi.

“Suriye’deki seçimlerin şeffaf, özgür ve kapsayıcı olması gerektiğini her zaman söyledik ve bu koşullar kuzeybatı Suriye’de mevcut değil, dolayısıyla bölgede hiçbir seçimi desteklemiyoruz” dedi.

Bu bağlamda PYD yönetimi Dış İlişkiler Ofisi Eşbaşkanı İlham Ahmed, “seçimin özerk yönetimdeki hizmet kurumlarının yeniden düzenlenmesi olduğunu, dolayısıyla seçimin hizmet tesislerinin yeniden inşası ve yeniden yapılanması süreci olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Batı Kürdistan’da Türkiye’nin yok ettiği mekanların yeniden inşası için çalışılıyor Dünya Türkiye’nin yaptıklarına sessiz kalıyor” dedi.

Rojava’daki’da belediye seçimleri 11 Haziran’da  yapılacaktı ancak  temmuz ayına erteledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Batı Kürdistan’daki ortamın şeffaf ve özgür seçimlere elverişli olmadığını söyledi.
“Suriye’de seçimler sağlıklı bir şekilde yapılamıyor. Yapılabilirse F’nin olmaması gereken şartlarda yapılacak.

Konuya ilişkin olarak  Salahaddin Üniversitesi Siyasal Bilimler Profesörü Kawa Azizi, Rojava’daseçimlerin ertelenmesinin iç ve dış birçok nedeni olduğunu söyledi.
Seçimin özerk yönetimi değiştirmeyeceğini söyledi.
ENKS’nin seçimlere katılmayacağını, Hıristiyan ve Arap toplumlarından bazı muhalefet partilerinin de aynı şekilde katılmayacağını, bunların da seçimlerin ertelenmesinin diğer nedenleri olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer Haberler