Başkan Barzani: Louis Sako’nun görevinin iade edilmesi doğru bir karar

Başkan Barzani: Louis Sako'nun görevinin iade edilmesi doğru bir karar

Başkan Mesud Barzani, Kardinal Louis Rafael Sako’nun yeniden Irak ve dünyadaki Keldani Birliği Patriği olarak görevine başlamasının doğru ve yerinde bir adım olduğunu belirtti.

Başkan Barzani, bugün (12 Haziran 2024) sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak ve dünya Keldani Patriği’nin koltuğunun iade edilmesi doğru ve yerinde bir adım, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’yi kararından dolayı takdir ediyorum.” ifadesine yer verdi.

Irak Başbakanı Sudani’nin imzaladığı ve 11 Haziran 2024’te yayınlanan 42228 sayılı resmi kararnameye göre 1981 yılında yayımlanan Dini Cemaatler Denetleme Sisteminin 1. maddesinin beşinci fıkrası ve Federal Temyiz Mahkemesinin 30 Nisan 2013 tarihli kararı uyarınca, Kardinal Louis Rafael Sako’nun Irak ve dünyadaki Keldani Birliği Patriği olarak tanınmasına karar verildi.

Başbakanlık kararnamesi, Keldani kiliselerini denetleme yetkisini daha önce bu yetkiye sahip olan Kardinal Louis Sako’ya iade etti ve ilgili tüm tarafların kararnameye uymasını zorunlu kıldı.

Babiliyyun Hareketi lideri Reyyan Keldani ile Irak Keldani Katolikleri Patriği Louis Rafael Sako arasında yaşanan tartışma ardından Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, 2013 tarihinde çıkan 147. sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal ederek Keldani Kilisesi Patriği Luois Sako’yu görevinden azletti.

Öte yandan Kardinal Louis Rafael Sako Irak Hükümetini, Hıristiyanlara yönelik ihlallere karşı sesini çıkarmazsa uluslararası topluma sığınacakları konusunda uyardı.

Louis Sako, Irak Başbakanı Sudani’nin özel talebiyle 11 Nisan 2024’te Bağdat’taki karargahına dönmüştü.

Diğer Haberler