Rusya Reisi’nin ölümünden ABD’yi sorumlu tuttu

Rusya Reisi'nin ölümünden ABD'yi sorumlu tuttu

Rusya, İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarının havacılık güvenliğini tehlikeye attığını, Reisi’yi taşıyan helikopterin bu yüzden düştüğünü savundu.

Rusya, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümü nedeniyle ABD’yi suçladı. Amerikan yaptırımlarının İran’da havacılık güvenliğini kötüleştirdiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, helikopterin bu nedenle düşmüş olabileceğini ima etti.

Lavrov, “Hava araçları için yedek parça temin etmeyi de içeren Amerikan yaptırımları, İran’da havacılık güvenliğini kötüleştiriyor” diye konuştu.

Ukrayna işgalinin ardından Rus havacılık sektörü de benzer bir yaptırımla karşı karşıya. Yedek parça sorunu yaşayan Rus havayolu şirketlerinin, ABD ve Avrupa yapımı bazı uçakları söküme göndererek çıkan parçaları filonun kalanını işler tutmak için kullandığı iddia ediliyor.

Kaza sonrası İranlı yetkililerle temas kurduklarını da anlatan Lavrov, ikili ilişkilerin aynen sürdürüleceğini, “Tahran dış politikasında bir değişiklik beklemek için gerekçe olmadığını” söyledi.

İran’dan da Amerikan yaptırımlarının Reisi’nin ölümündeki rolüne dair benzer açıklamalar geldi.

Eski Bakan: ABD’nin suçu

Kazanın ardından İran’ın eski Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptırımlar nedeniyle filolarındaki Batı menşeli hava araçları için yedek parçaya erişemediklerini veya daha modern uçak ve helikopterler satın alamadıklarını söyledi.

Zarif kazayı “Amerika’nın İran halkına karşı işlediği suçlardan biri” olarak niteledi.

1979’daki İslam Devrimi’nden önce İran, çok sayıda Amerikan hava taşıtı satın almıştı. ABD, devrimden kısa süre sonra Tahran’a yaptırım uygulamaya başladı.

İran medyasına göre, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı taşıyan Amerikan yapımı Bell 212 tipi helikopter 40 yaşından büyüktü. Helikopter, modern radar ve iletişim teknolojilerinden de yoksundu.

“Rusya’da Reisi ile Abdullahiyan gerçek güvenilir dost olarak biliniyordu”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle dün  İran Dışişleri Bakanlığına taziye mesajı gönderdi.

Lavrov, mesajında Reisi, Abdullahiyan ve diğer kişilerin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesini “derin üzüntüyle karşıladıklarını” belirtti.

Ölenlerin seçkin siyasi kişiler, İran devletinin çıkarlarını savunan “gerçek vatanseverler” olduğu değerlendirmesinde bulunan Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’da Reisi ile Abdullahiyan gerçek güvenilir dost olarak biliniyordu. Onların karşılıklı yarar sağlayan Rusya-İran işbirliğini ve güvene dayalı ortaklığı güçlendirmedeki rolleri paha biçilmez. Ölenlerin aile ve yakınlarına, İran halkına içten başsağlığı diliyoruz. Bu kederli zamanda düşüncelerimiz ve kalbimiz sizinle.”

Diğer Haberler