İran devleti, 15 yıldır tutuklu olan bir Kürdü idam etti

İran devleti, 15 yıldır tutuklu olan bir Kürdü idam etti

İran ve Rojhılat’taki insan hakları ihlallerini kaydeden Hengaw İnsan Hakları Örgütü, İran yönetiminin 15 yıldır cezaevinde tutulan Kürt mahkum Kosraw Beşarat’ın idam edildiğini duyurdu.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Karaj kentinde 15 yıldır hapishanede bulunan Mahabadlı Kosraw Beşarat’ın idam edildiğini bildirdi.

Hengaw’ın paylaştığı bilgiye göre Beşarat, 1 Mayıs’ta hücreye nakledilmişti.

Kosraw Beşarat, diğer altı kişiyle birlikte Aralık 2009’da tutuklandı. 2016 yılında “Tahran devrim mahkemesi”, “cinayet, ulusal güvenliğe karşı eylem, hükümete karşı propaganda, Selefi gruplara üyelik ve yolsuzluk” iddiaları nedeniyle hepsini ölüm cezasına çarptırdı.

1 Mayıs’ta Beşarat’ın dosya arkadaşı Enver Kezri idam edildi.

Kosraw Beşarat’ın idam edildiğine dair İran medyasında henüz bir haber yayınlanmadı ancak İran, dünya çapında idam cezası infaz oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri.

İnsan hakları gruplarının bildirdiğine göre ülkede idam edilenlerin çoğu, baskı altında alınan ifadelere dayanılarak mahkum ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, 2023’te İran genelinde en az 853 kişinin idam edildiğini, bunun bir önceki yıla göre yüzde 48’lik bir artışa ve 2015’ten bu yana en yüksek infaz oranına işaret ettiğini bildirdi.

Diğer Haberler