İran: 16 yaşındaki Nika Şakarami’nin  güvenlik görevlillerinin cinsel saldırısı sonrası dövülerek katledildiği ortaya çıktı

İran: 16 yaşındaki Nika Şakarami’nin  güvenlik görevlillerinin cinsel saldırısı sonrası dövülerek katledildiği ortaya çıktı

Jina Amini başkaldırısında katledilen içinde ki 16 yaşındaki Nika Şakarami bir sembol olarak öne çıkmıştı. Çocuk yaştaki Nika günlerce kaybolmuş daha sonra cenazesi bulunmuştu. BBC’nin yayınladığı bir rapora göre Nika güvenlik güçlerinin cinsel saldırısı sonrası dövülerek katledildi.

Jina Emini eylemlerine katılan eylemlerine katılan ve  son olarak Tahran’daki Lale parkı yakınlarında olduğu kamera kayıtlarında yer alan daha sonra kendisinden haber alınamayan 16 yaşındaki Nika Şakarami’nin cenazesi 9 gün sonra bir morgda bulunmuş ve hükümet Şakarami’nin intihar ettiğini iddia etmişti. Nika’nın morga nasıl geldiği hakkında da bilgi verilmemişti.

Nika Şakarami’nin ölümüne ilişkin sızdırılan “çok gizli” ibareli rapor ele geçirildi. BBC’nin ele geçirdiği ve özel haber yaptığı raporda çok önemli bilgiler yer alıyor.  İran güvenlik güçleri tarafından yazıldığı belirtilen ve sızdırılan bir belge, protestolarda gözaltına alınan çocuğun, üç güvenlik görevlisi tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra katledildiğini ortaya koydu.

Şakarami’nin ölümüne dair 2 yılın ardından sızdırılan ve “Çok Gizli” ibareli raporda, gösteriyi izleyen birkaç gizli güvenlik birimi protestocu kılığında kalabalığın içine girerek, Şakarami’yi gözaltına almak istese de, Şakarami’nin olay yerinden kaçtığı bilgisi yer alıyor.

Plakasız bir dondurucu minibüsüne bindirildi

Takip edilen Şakarami’nin daha sonra gözaltına alındığına yer verilen raporda, Şakarami, ekip aracı olarak kullanılan plakasız bir dondurucu minibüsüne bindirildi. Daha sonra Şakarami’nin Evin Cezaevi’ne götürülmek üzere yola çıkarıldığı belirtilen raporda, minibüsün karanlık arka bölümünden gelen çarpma sesleri duyulmaya başlandığı kaydedildi.

Nika’nın ağızına çorabını koydu

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Araş Kalhor çoraplarıyla Nika’nın ağzını kapattı  ama Nika debelenmeye başladı. Sonra Sadık Moncazi  onu dondurucunun üzerine yatırdı ve üzerine oturdu. Durum sakinleşti. Ne olduğunu bilmiyorum ama birkaç dakika sonra küfretmeye başladı. Hiçbir şey göremiyordum, sadece kavga ve dayak seslerini duyabiliyordum.” Raporda Araş Kalhor’un ifadelerinde  Sadık Moncazi’nin Nika’ya cinsel istismarda bulunduğu bilgisi yer alıyor.

Nika’yı 12. Ekip katletti

Raporda, minibüsün arkasında katledilen Nika’nın cenazesinin Tahran’ın Yadigar-ı İmam otoyolunun altındaki ıssız bir sokağa bırakıldığı belirtildi. Raporda, minibüsün arka bölümündeki kavgaya bir cinsel saldırının neden olduğu ve 12. Ekip’in Nika’nın ölümüne neden olduğu sonucuna varıyor.

Diğer Haberler