Kürdistan halkı 40. gününde İran devleti tarafından katledilen Peşrew Dizeyi ve Jina bebeği anıyor

Kürdistan halkı 40. gününde İran devleti tarafından katledilen Peşrew Dizeyi ve Jina bebeği anıyor

İran Devrim Muhafızlarının 15 Ocak’ta Erbil’e yönelik düzenlediği füze saldırısında şehit olan Peşraw Dizayi ve kızı Jina, düzenlenen etkinlikler ve merasimde anıldı.

Bugün (24 Şubat 2024) saat 10:00’da şehit Peşraw Dizayi ve küçük kızı Jina için şehadetinin 40. gününde anma merasimi hükümet ve parti yetkililerinin katılımıyla düzenlendi.

Şehit Şaad Salonu’nda gerçekleştirilen törende; şehit Peşraw Dizayi’nin hedef alınan evi ve evdeki eşyaların fotoğraflarının yer aldığı bir sergisi açıldı.

İran Devrim Muhafızları, 15 Ocak Pazartesi günü gece saat 23.30’da Erbil’de sivillerin de bulunduğu birçok noktayı balistik füzelerle hedef almıştı. Saldırılarda, aralarında Kürt iş insanı Peşraw Dizayi ve küçük kızının da bulunduğu 4 sivil hayatını kaybederken, 6 sivil de yaralanmıştı.

İran’ın sivilleri hedef alan saldırılarına karşı Erbil, Soran, Duhok ve Zaho başta olmak üzere çok sayıda kentte protesto gösterileri düzenlenmişti.

Erbil’e düzenlenen füzeli saldırıları araştırmak üzere Muhammed Şiya Sudani’nin talimatıyla oluşturulan komite, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci başkanlığında Erbil’e gelmişti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani 16 Ocak 2024’te saldırılara ilişkin açıklamada bulunarak, Irak Hükümeti ile uluslararası topluma çağrıda bulunmuştu.

“Kürdistan Bölgesi halkına yönelik bu alçakça saldırıyı en güçlü şekilde kınıyorum. Bağdat Hükümetini, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğinin açık ihlali olan bu saldırıya karşı ilkeli bir tavır sergilemeye çağırıyorum.” diyen Mesrur Barzani, uluslararası toplumdaki ortaklara Kürdistan halkına yönelik art arda yapılan saldırılar karşısında sessiz kalmamaları çağrısında bulunmuştu.

Başkan Mesud Barzani, 16 Ocak 2024’te Erbil’e düzenlenen füzeli saldırılara ilişkin açıklamada bulunarak, “Bu saldırılar Kürdistan halkına karşı yapılan açık bir haksızlıktır.” ifadesini kullanmıştı.

Diğer Haberler