İran:  idam cezası verilen Kürt imam için 242 imamın imzaladığı ortak bir mektup yayınladı

İran:  idam cezası verilen Kürt imam için 242 imamın imzaladığı ortak bir mektup yayınladı

İran devletinin Kürt imam Muhammed Xizir hakkında verdiği idam cezasına Kürtlerden tepki gelmeye devam ediyor. Rojhilat’taki  200’den fazla imam Mele (İmam) Muhammed Xizir’ın serbest bırakılması talebi ile ortak bir mektup yayınladı.

11 Şubat’ta Urmiye Mahkemesi, Rojhilat’ın Bokan ketinden olan Kürt İmam Muhammed Xizir hakkında idam cezası vermişti.  Farklı kentlerinde 242 Kürt  imam İran mahkemesine Muhammed Xizir hakkında verilen idam cezasının bozulması için ortak bir mektup gönderdi.

İmamların ortak mektubunda, “Mele Muhammed Xizir hakkındaki iddialar gerçeği yansıtmaktadır. Yasalara göre Mele Muhammed özel bir mahkemede yargılanması gerekir. Şoreş Mahkemesi’nin mele Xizir’ı kapalı bir biçimde yargılaması yasa dışıdır. İran yargısına, Muhammed Xizir’ın dosyasını özel bir mahkemeye gönderip özgürlüğünün yolunu açması çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Mele Muhammed Xizir Jina Amini eylemleri esnasında katledilen Esed Rehîmyan’ın cenaze töreninde yaptığı konuşmasından dolayı gözaltına alınmıştı. Mele Muhammed yaklaşık bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra hakkında idam cezası verildi. Mele Muhammed Jina Amini gösterileri boyunca göstericilere desteğini açıklamış ve iran devletinin güç kullanımını eleştirmişti.

Diğer Haberler