Irak devletinden Kürt düşmanlığı: Kerkük’ten sonra Xaneqin’de Kürtler evlerinden çıkarılmak isteniyor

Irak devletinden Kürt düşmanlığı: Kerkük'ten sonra Xaneqin'de Kürtler evlerinden çıkarılmak isteniyor

Kerkük’ün Newroz mahallesine benzer şekilde Xaneqin’de de 17 Kürd aileye evlerini boşaltmaları konusunda uyarıldığı öğrenildi. Irak Parlamentosundaki bir Kürt Parlamenter ise, “Bu ilk adım. Başarılı olursa 1000 Kürt hanesi Xaneqin’den tahliyeedilme tehdidi ile karşı karşıya kalacak” dedi.

Irak Parlamentosu Xaneqin Parlamenteri Sozan Mensur Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “Kerkük’ün Newroz mahallesi gibi Xaneqin ilçesinde de 1000’e yakın Kürd hanesini, Irak Maliye Bakanlığı arazisinde yaşadıkları gerekçesiyle tahliye etmeyi planlıyorlar. Dolayısıyla boşaltmak zorundalar” dedi.

Irak ordusu 16 Ekim 2017’deki olaylarının ardından özellikle Newroz Mahallesindeki Kürdlere evlerini taşımaları için baskı yapıyor. Son bir haftadır yoğunlaşan 172 ailenin yaşadığı Newroz’daki 122 eve el koyma girişimine karşı başlatılan oturma eylemi devam ediyor.  Irak hükümetine göre ailelerin yerleştiği evler Saddam yönetimi döneminde rejime yakın aileler için inşa edilen konutlar.

Ancak Kürdler 2003’te Kerkük’ün Saddam’dan özgürleştirilmesi sonrası boş olan bu konutlara girdiklerini ve önceki rejim ile bir yakınlıklarının bulunmadığını belirtiyorlar.

Xaneqin’de 17 Kürd aileye baskı

Irak hükümetinin  ordunun çekilmesi talimatı ardından devreye giren federal polisin Newroz Mahallesinde ailelere baskılarını sürüyor.

Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürt bölgeleri arasında yer alan Diyala Vilayeti’ne bağlı Xaneqin’de de Irak ordusunun 17 Kürd aileye bulundukları evleri terk etmeleri konusunda baskı uygulamaya başladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) Parlamenteri Sozan Mensur,  Fizik Bilimleri Fakültesi’nin karşısındaki, Hiwa Hastane ve Paşa Kupri çevresindeki alanları boşaltmaları için 17 aileye resmi ihtarname gittiğini söyledi.

Kürd Parlamentere göre 17 Kürd aileni evlerinden çıkartmayı başarırlarsa bu 1000 kadar ailenin Xaneqin’de yerlerinden edilmesinin başlangıcı olacağını uyarısında bulundu. Mensur, “Irak Başbakanı insanların yerleştirilmesinden ve yeni şehir merkezinin inşa edilmesinden bahsediyor. Ancak Irak Maliye Bakanlığı bu yerlerin boşaltılması çağrısında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Bir nüshasının Rûdaw’ın ulaştığı  Irak Maliye Bakanlığı Devlet Emlak Ofisi Diyala Şubesi Müdürü Mirwan Yasşevket’in geçtiğimiz ay Xaneqin Valisine gönderdiği resmi yazıda, 17 hanenin Maliye Bakanlığı arazisinde yaşadıkları gerekçesiyle tahliye edilmesi ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması talep edildi.

Xanein’in yüzde 90’ı Kürdçe konuşuyor

Irak Anayasasının 140’ıncı Maddesi gereğince “tartışmalı bölgeler” arasında yer alan Xaneqin ilçesi, Irak idaresine göre Diyala vilayetine bağlı. Kent 3 bin 915 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Bölgede yaşayan halkların yüzde doksanını Feyili Kürdler oluşturuyor.

Xaneqin’in sınırları kuzeyde Kifri ilçesi, Güneyde Mendali ilçesi ve Hemrin Sıradağlarına, batıda Sirwan Nehri ile Irak’ın İran-Rojhılat’ sınırına kadar dayanıyor.

1970’li yıllarda 170 bin nüfusa sahip olan Xaneqin’in Irak Planlama Bakanlığının 2019 verilerine göre nüfusu 238 bin 337’ye ulaştı. İlçenin nüfusunun yüzde doksanını Kürdçe’nin Kelhuri lehçesiyle konuşan Feyili Kürdler oluşturuyor.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre Xaneqin’deki 83 Kürt köyünden 36’sı boşaltılırken, 32’sine Araplar yerleştirildi. Hanekin’de yalnızca 15 Kürt köyü kaldı ve bu köyler boşaltılma tehdidi ile karşı karşıya.

Diğer Haberler