İranlı yazar Sadik Zibekelam: İslami Direniş gurubuunn Kürdistan Bölgesine saldırıları Filistin’e hiç bir fayda sağlamadı

İranlı yazar Sadik Zibekelam: İslami Direniş gurubuunn Kürdistan Bölgesine saldırıları Filistin'e hiç bir fayda sağlamadı iran ABD Irak

 İranlı yazar Sadık Zibakelam, Kirman’daki bombalı saldırıları IŞİD gibi radikal dinci gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Zibakelam ayrıca Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde “İslami Direniş” adlı grubun saldırıları ile şu ana kadar İran’a veya Filistin’le hiçbir fayda sağlamadığını belirtti.

İran’ın Kirman eyaletinde Kasım Süleymani’nin mezarının bulunduğu kabristanın yakınında gerçekleşen 2 ayrı patlamada 84 kişi öldü, 284 kişi de yaralandı.

Rûdaw TV’de yayınlanan Rûdawî Emro programına konuk olan İranlı araştırmacı yazar Sadık Zibakelam, saldırının IŞİD benzeri radikal gruplar tarafından yapıldığının belgeli olduğunu söyledi.

Zibakelam, “Her ne kadar bazı İranlı yetkililer olayın arkasında İsrail’in olduğunu öne sürse de saldırının niteliğine ve sivillerin hedef alınması biçimine bakıldığında daha çok radikal grupların eylemlerini andırıyor. Ayrıca İsrail’in belirli hedefleri isabetli bir şekilde vuran operasyonlarıyla bağdaşmıyor” dedi.

Kasım Süleymani için düzenlenen törene çok sayıda kişinin katıldığı ve bunun için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığı yönünde İran’a eleştiriler olduğunu kaydeden Zibakelam, “Güvenlik tedbirleri yeterli olmadığı belirtiliyor. En azından hastanelerdeki sağlık ekiplerinin ve güvenlik güçlerinin herhangi bir olaya karşı tam anlamıyla hazırlıklı olması gerekirdi” dedi.

Hamas ile İsrail arasında başlayan çatışmalarla birlikte İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik askeri operasyonunun ardından “Irak’ta İslami Direniş” adlı grup, Irak, Kürdistan Bölgesi ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik 100’den fazla saldırı düzenledi.

Bu tür saldırıların İran’a ve Filistin’e hiç bir fayda sağlamadığını vurgulayan Sadık Zibakelam, “İslami Direniş’in İran İslam Cumhuriyeti’ne ve Filistin’e hiçbir faydası yoktur ve bugün İsrail askeri ve stratejik açıdan 10 yıl öncesine göre çok daha güçlüdür. Bu grup güya Suriye-Lübnan sınırını İsrail’e karşı savunmaktaydı” diye konuştu.

Kirman eyaletinde İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de ABD’nin Bağdat’taki saldırısında öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla anma töreninin yapıldığı kabristana giden yol üzerinde iki patlama meydana gelmişti.

Süleymani’nin mezarının bulunduğu kabristanın yakınındaki patlamalarda 103 kişinin öldüğü belirtilmiş daha sonra resmi makamlar bu sayıyı 84 kişi olarak güncellemişti.

Saldırılarda 284 kişinin yaralandığı açıklanırken İranlı yetkililer, patlamaların terör saldırısı olduğunu belirtmişti.

 

Diğer Haberler