Tepkilere neden olan Esat Oktay’ın isminin verildiği ilkokulun tabelası değiştirildi

Tepkilere neden olan Esat Oktay'ın isminin verildiği ilkokulun tabelası değiştirildi

 İzmir’de bir okula “Esat Oktay Yıldıran” adının verilmesine gösterilen tepkiler üzerine tabela indirildi. İsmi 12 Eylül sürecinde Diyarbakır Cezaevinde yaptığı vahşi işkencelerle anılan Oktay’ın isminin bir okula verilmesine gelen tepkiler de devam ediyor. Öte yandan CHP’nin İzmir Milletvekilinin Yıldıran’ın eşini ziyaret ettiği ortay açıktı.

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı, 12 Eylül sonrası Diyarbakır Cezaevi’nin işkencecisi Esat Oktay Yıldıran’ın isminin İzmir’de bir ilkokula verilmesiyle ilgili gerekli incelemenin yapıldığını ve bunu tasvip etmediklerini açıkladı.

MEB’in açıklamasında Yıldıran’ın isminin bir okula verilmesi için “Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir” denildi. Bakanlığın dünkü açıklaması ardından tabelanın indirildiği yerine “Buca İlkokulu” yazılı yeni bir tabela asıldığını gösteren fotoğraflar sosyal medyada hızla yayıldı.

Açılış fotoları kaldırıldı

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de sanal medya hesabından okulun açılışına ilişkin yaptığı paylaşımı gelen tepkiler sonrasında kaldırdı.

Hesap sorulması isteniyor

İzmir’de bir okula 1980 askeri darbesi döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde Kürt tutuklulara akla hayale gelmeyecek işkenceler yapan Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran’ın adının verilmesine gelen tepkiler sürüyor. Bir çok siyasetçi, sanatçı ve Diyarbakır Barosu sorumluların soruşturalarak hesap sorulmasını talep ediyor. Diyarbakır Cezaevindeki vahşeti sanatına taşıyan Ahmet Güneştekin de tepki gösteren isimler arasında yer aldı.

Diğer Haberler