ABD’den Erbil saldırısına misilleme: Ketaib Hizbullah hedeflendi

ABD'den Erbil saldırısına misilleme: Ketaib Hizbullah hedeflendi

 ABD ordusu, Erbil Havalimanına yapılan ve 3 ABD askerinin yaralanmasına neden olan saldırılara karşı bir yanıt olarak İran destekli Ketaib Hizbullah milis grubunun Irak’taki hedeflerine hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, “Irak ve Suriye’deki koalisyon güçlerine yönelik çok sayıda saldırıya yanıt olarak, ABD Silahlı Kuvvetleri, Ketaib Hizbullah ve ona bağlı grupların Irak’taki çok sayıda tesisine yönelik 25 Aralık günü saat 20.45’te hava saldırıları düzenledi” ifadelerine yer verildi.

CENCTOM, hava saldırılarında hedef alınan tesislerin “yok edildiğini” ve çok sayıda Ketaib Hizbullah militanını öldürdüğünü belirterek, operasyonda sivillerin etkilenmediğini vurguladı.

CENTCOM Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla, operasyona ilişkin yaptığı konuşmada, “Düzenlenen operasyonlar Irak ve Suriye’deki Koalisyon Güçlerine yönelik saldırılardan doğrudan sorumlu olan unsurların saldırı kabiliyetlerini zayıflatmayı amaçlıyor. Güçlerimizi her zaman koruyacağız” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla Irak’ta Ketaib Hizbullah ve ona bağlı grupların kullandığı üç tesise yönelik “gerekli ve orantılı” operasyon gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bakanı Lloyd Austin, “Bu hassas saldırılar, İran’a bağlı Ketaib Hizbullah ve bağlantılı grupların Erbil Hava Üssü’ne düzenlediği saldırılar da dahil olmak üzere, İran destekli milislerin Irak ve Suriye’deki ABD personeline yönelik düzenlediği saldırılara bir yanıttır” açıklamasını yaptı.

Erbil Havalimanına yapılan saldırılarda 3 ABD personelinin yaralandığını ve bir askerin durumunun kritik olduğunu belirten Austin şunları söyledi:

“ABD’yi, birliklerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli adımları atmakta tereddüt etmeyeceğiz. Daha yüksek bir öncelik yok. Bölgedeki çatışmayı tırmandırmaya çalışmasak da, biz Halkımızı ve tesislerimizi korumak için gerekli önlemleri almaya kararlı ve tam olarak hazırız.”

Kürdistan Terörle Mücadele Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, dün (25 Aralık 2023) saat 16.03’te Erbil Uluslararası Havalimanı’nı yakınındaki IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne ait askeri üsse bomba yüklü dronlarla saldırı düzenlendi.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada drone saldırısının yaralanmalara ve uçuş sürelerinin aksamasına neden olduğunu söyledi.

Tümgeneral Yahya Resul, “Erbil’in sivil havalimanı yakınlarına insansız hava aracı ile saldırı gerçekleştirildi. Bu terör saldırısını kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz saldırıları düzenleyenleri yakalayarak adalet önüne çıkması için gereken tüm adımları atacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rudaw

Diğer Haberler