ABD Dışişleri Sözcüsü: Gazze’de Hamas yönetimine dönülmemesi konusunda çok netiz

ABD Dışişleri Sözcüsü: Gazze'de Hamas yönetimine dönülmemesi konusunda çok netiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Rûdaw muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, İsrail’in Gazze’yi ikinci kez işgalinin kabul edilmeyeceğini ancak Hamas kontrolündeki eski yönetim şekline de dönülmeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller haftalık basın brifinginde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Rûdaw muhabirinin ABD ve BM’nin “Gazze’de Filistinlilerin kalıcı olarak göç ettirilmemesi” “İsrail’in Gazze’yi yeniden işgaline karşı olduğunu”  şeklindeki açıklamalarına rağmen İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ordunun uzun süreli kalacağına ve sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesine ilişkin sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller şu yanıtı verdi:

“Çatışmaların sonunda geniş bir görüşme yapılmalı”

“Amerika Birleşik Devletleri’nin pozisyonunu açıkça ifade ettim ve bunu ifade etmeye devam edeceğiz. Şunu da eklemeliyim ki bu sadece ABD’nin tutumu değil; Bu, bölgedeki diğer ülkelerden defalarca duyduğumuz bir görüş.

“Hamas’ın bir daha yönetemeyeceği konusunda çok netiz”

Sonuçta, biz bir şeyler yapacağız, yaptık da. Şunu söylemeliyim ki, İsrail Hükümeti ile Dışişleri Bakanı bölge çapındaki seyahatleri sırasında bu konu hakkında zaten görüşmelerde bulundu.  Nihayetinde bu çatışmanın sonunda, İsrail hükümetiyle, Filistin halkıyla ve bölgedeki diğer ülkelerle ileriye giden yolun ne olduğu konusunda daha geniş bir görüşme yapılması gerekecek.

Bu yolun ne olamayacağı konusunda çok netiz. Bu yol, bir yandan Hamas’ın Gazze’yi yönetmesine ve İsrail’e karşı terörist saldırılar gerçekleştirebileceği güvenli bir limana sahip olmasına dönüş olamaz. Hamas liderlerinin geçen hafta bile tekrar tekrar 7 Ekim’de bir dizi eylem başlatmak istediklerini söylediklerini duydunuz. Bu İsrail için kabul edilemez; hiçbir ülke için kabul edilemez.

“İsrail’in Gazze’yi işgali kabul edilemez”

Öte yandan İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmesi de kabul edilemez. Dolayısıyla bir geçiş döneminin olması gerekebilir; Bu konuda çok açıktık.

İsrail ordusunun Gazze’ye askeri operasyon düzenleyip ertesi gün ortadan kaybolmayacağını anlıyoruz. Gazze’de güvenlik boşluğu kalmaması için bir çeşit geçiş döneminin olması gerekecek.

“Filistin devletinin kurulmasını görmek istiyoruz”

Bu geçiş döneminin ne olduğunu anlamak için bölgedeki ortaklarımızla birlikte çalışacağız ve sonuçta hedefimiz, söylediğim gibi, bunun sonunda bir Filistin devletinin kurulmasını görmek.”

Miller ayrıca başka gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Gazze’de daha çok yakıt girişine ihtiyaç duyulduğunu ve bunun sadece yardım tırları için değil hastaneler ve diğer insani hizmetler için de gerekli olduğunu söyledi.

Miller, İsrail hükümetine bu konuda baskı yaptıklarını belirterek, bu yakıtın sadece tırlar için değil, hastaneler ve diğer insani hizmetler için de gerekli olduğunu vurguladı.

İsrail’in Gazze’de hastaneleri hedef almasına ilişkin ise Miller, “Hastanelerin havadan vurulduğunu görmek istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Miller, Hamas’ın hastaneleri “karargah” olarak kullandığı iddialarını yinelerken, “İsrail’in hastanelerde sınırlı askeri operasyon yapması uygun olabilir ancak burada sivillere zararın en aza indirgenmesini istiyoruz. Hastaneleri çatışmaların ortasında görmek istemiyoruz.” dedi.

Diğer Haberler