KDP Ortadoğu ve Irak’taki durumu değerlendirdi: Büyük bir çalkantı bekliyoruz, kurtuluş anayasanın egemenliğini sağlamak

KDP Ortadoğu ve Irak'taki durumu değerlendirdi: Büyük bir çalkantı bekliyoruz, kurtuluş anayasanın egemenliğini sağlamak
KDP,ortadoğu’da yaşanan son durumları değerlendirdi. Değerlendirmede Irak Federala Mahkemesi’nin Helbusi hakkındaki kararı ve federal yapının genel durumu değerlendirdi.
KDP sözcü Muhammed, “Irak ve Bölgenin durumu büyük bir çalkantı beklentisine girilmesine neden olacak kadar bozulmuş. Bu durumda durumu daha yakından değerlendirmek genel olarak tüm Irak güçlerinin ve partilerinin, özelde ise Devlet Yönetimi İttifakı’nı oluşturan partilerin sorumluluğundadır.” dedi.
Halbusi’nin görevden alınmasının sorunları daha da karmaşıklaştıracağını söyleyen KDP Sözcüsü Muhammed, “Beklenti, toplumsal barış ve istikrarı tehlikeye atacak sorunların daha fazla birikmesi yerine, mevcut çatışmaların çözülmesi yönündeydi.” dedi.
Son siyasi gelişmelerden endişe duyduğu vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle, Irak’taki siyasi, güvenlik, ekonomik ve bölgesel durumun dikkate alınarak, durumun kalıcı anayasa açısından yeniden düzenlenmesi ve Devleti Yönetime İttifakı Anlaşması’nın madde, hüküm ve ilkeleri ile Federal Konsey ve Federal Mahkeme ile ilgili hükümler başta olmak üzere federal hükümetin gündeminin uygulanması için sorumlu adımlar atması gerektiğini düşünüyor.” ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, “Yeni bir Irak inşa etme ilkelerine (ortaklık, uzlaşı, denge) dönüş ve Irak’ta bir arada yaşama, istikrar ve birliğin tek teminatı olan anayasanın egemenliği tesis edilmelidir.”  denildi.
Irak Yüksek Federal Mahkeme, 14 Kasım 2023’te Milletvekili Lays Dlemi’nin imzasını taklit ettiği gerekçesiyle Parlamento Başkanı Muhammed el Halbusi’yi görevden aldı.
Kararı reddeden Halbusi, “Federal Yüksek Mahkeme, Irak Parlamento üyeliğimi iptal ederek anayasaya saygı göstermiyor.” açıklamasını yapmıştı.

Diğer Haberler