PWK: Kürtçe Öğretmeni Mızgin Yalçın’ın Yanındayız!

PWK: Kürtçe Öğretmeni Mızgin Yalçın’ın Yanındayız!

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Kürt kentlerinin isimlerini Kürtçe öğretti diye sosyal medya üzerinden linç edilen Kürtçe öğretmeni Mizgin Yalçın’a destek verdi.

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kürt dili öğretmeni Mızgin Yalçın, video üzerinden bazı illerin Kürtçe isimlerini öğrencilerine öğrettiği için, sosyal medya üzerinde, bir çok Türk ırkçı ve şovenistinin saldırılarına hedef oldu.

Bugün devlete ait TRT-KURDİ adlı bir televizyon, ortaokullarda Kürtçe seçmeli ders ve bazı üniversitelerde Kürt Dili Bölümleri fiilen uygulamadadırlar. Ama ne yazık ki, bu uygulamaların hiç birinin yasal bir statüleri yoktur. TBMM, Kürtçe konuşmaları ‘’bilinmeyen bir dil’’ olarak tutanaklarına geçirmektedir. Ayrıca, Kürtçe şehir, kasaba, köy ve yerleşim yerlerinin isimleri de Türkçe olarak değiştirilmiştir.

100 yıldır bu uygulama, siyaset ve tutumları sürdürülegelen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son yıllarda daha bir katmerleştirdiği Kürt karşıtı siyasetiyle, Türk toplumunda ırkçı, şoven dalganın daha bir yükselmesine, güçlenmesine yol açmıştır.

Kürtler, dilleriyle, kültürleriyle, tarihleriyle binlerce yıldır Kürdistan coğrafyasında yaşamaktadırlar. Kürt dili de, Kürtçe yerleşim yeri isimleri de binlerce yıllık bir geçmişe sahiptirler.

Kürtçeye ve Kürtçe şehir isimlerine tahammül gösteremeyenler, aslında, Türk Devleti’nin izlemiş olduğu Kürt karşıtı siyaset ve uygulamalardan güç almaktadırlar. Onların bu tutumları, Kürtlerin varlığına, diline tahammülsüzlüğün göstergesidir, ırkçılıktır. Kürt dili, Kürt milletinin temel varlığıdır.

Türk ırkçı ve şovenistlerinin Kürt Dili öğretmeni Mızgin Yalçın’a yönelik saldırılarını kınıyor ve ‘’Mızgin öğretmen yalnız değildir, O’nun yanındayız’’ diyoruz.

Türkiye Devleti’nin ilgili tüm yetkili kurumlarını, Mızgin Yalçın’a yönelik saldırıları gerçekleştirenler hakkında hemen yasal soruşturma başlatmaya çağırıyoruz.

Tüm Kürtleri, baroları, sivil, demokratik toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, insan hakları savunucularını, ırkçılığa, şovenizme karşı olan herkesi, Mızgin Yalçın’a yönelik saldırılara karşı seslerini yükseltmeye, O’nunla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Malabadi köyünde, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki orta okulun tek Kürtçe öğretmeni olan Mizgin Yalçın, Batman’daki evinin bir odasında da hazırladığı videolarla sosyal medya üzerinden Kürtçe dil dersleri de vermektedir.

“Kurdi Online” isimli sosyal medya hesabı üzerinden de ders videolarını paylaşmaktadır.

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

Diğer Haberler