Ezidi Parlamenter Viyan Daxil: “Irak Hükümeti PKK dahil Şengal’den yabancı güçleri çekmeyecek istemiyor”

Ezidi Parlamenter Daxil: "Irak Hükümeti PKK dahil Şengal'den yabancı güçleri çekmeyecek istemiyor"

Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Fraksiyonu Sözcüsü Viyan Daxil, bugün düzenlediği basın toplantısında, Irak Hükümetinin yürüttüğü siyasetin şu ana kadar Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına yardımcı olmadığını belirtti. Kendisi de Ezidi olan Viyan Daxil Şengal’de 2014 yılında yapılan katilamdan bu yana Ezidi toplumu için yaptığı çalışmalar ile de biliniyor.

“Şengal’de bulunan güçlerle sorunumuz var.” diyen Sözcü Daxil , “Anlaşmanın temel maddelerinden biri yabancı güçleri bu şehirden çıkarmak, ancak Irak hükümeti, hem yerli güçleri hem de PKK dahil olmak üzere yabancı destekli yabancı güçleri Şengal’den çekemeyecek gibi görünüyor.” ifadesini kullandı.

Söz konusu anlaşmanın bazı maddelerinin Irak Hükümeti tarafından uygulandığına değinen Viyan Sabri, “Uygulanan maddeler önemli olanlar değildi. Anlaşmanın hayata geçirilmesi, vatandaşların canlarını tehlikeye atmadan huzur içinde kente dönebilmeleri için tüm noktaların hayata geçirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

IŞİD tarafından kaçırılan 2 binden fazla Ezidi kadın ve çocuğun hala kaderlerinin bilinmediğini belirten Sabri, “Irak Hükümetine yönelik şikayetimiz ve eleştirimiz, bu davanın soruşturulması konusunda ciddi olmadığıdır; yani bu konuyu diplomatik ilişkiler ve istihbarat yoluyla ciddi bir şekilde araştırmadı.” sözleriyle Irak Hükümetini eleştirdi.

Diğer Haberler