Hakan Fidan: Irak ve Suriye’de ki PKK tesisleri bundan sonra meşru hedefimizdir

Hakan Fidan: Irak ve Suriye'de ki PKK tesisleri bundan sonra meşru hedefimizdir

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’daki saldırıyı gerçekleştiren iki PKK’linin “Suriye’den geldiklerinin kesinleştiğini” söyledi. Fidan, “Özellikle Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir” dedi.

Hakan Fidan, Kıbrıs Türk yönetimi Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Ankara’da meydana gelen saldırıya ilişkin soruya yanıt veren Fidan, “İstihbarat ve güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde iki teröristin Suriye’den geldikleri, burada (Suriye’de) eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur” ifadesini kullandı.

Fidan, “Özellikle Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ankara’daki saldırıya “son derece net cevap vereceğini” belirten Fidan, “Böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine bir kez daha pişman olacaklar. Bunu şimdiden söyleyebilirim” dedi.

Ankara’da 1 Ekim günü sabah saat 09:30’da Emniyet Genel Müdürlüğü Atatürk Bulvarı girişine araçla gelen iki kişi bombalı saldırı gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı, saldırıda iki polis yaralandığını, saldırganlardan birinin üzerindeki bombayı patlattığını, diğerinin ise nöbetçilerin açtığı ateş ile vurulduğunu açıkladı.

Açıklamada, saldırı girişiminde kullanılan aracın, Kayseri’nin Develi ilçesindeki özel bir işyerinde Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak görev yapan Mikail Bozlağan’a ait olduğu, Bozlağan’ın saldırganlar tarafından katledilerek aracının gasp edildiği de kaydedildi.

Saldırıyı PKK’nin askeri kanadı HPG üstlendi.

PKK’ye yakın internet sitelerinde “Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı” tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, saldırının “Ölümsüzler Taburu” üyesi “Rojhat Zilan” kod adlı Özkan Şahin ve “Erdal Şahin” kod adlı Hasan Oğuz tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Diğer Haberler