YNK Kongeresi 5 gün önce bitmişti, tartışmalı yeni yönetimi açıklandı

YNK Kongeresi 5 gün önce bitmişti, tartışmalı yeni yönetimi açıklandı

 YNK 5. Olağan Kongresi’nin sona ermesinden 5 gün sonra 60 kişilik yeni yönetim kurulunun isimleri açıklandı. YNK Lideri Bafıl Talabani  “Oybirliğiyle onaylanan bir liderlik listesi vardı” dedi. Bafil Talabani’nin bu söylemine rağmen yeni seçilen yönetim hakkındaki tartışmalar bitmiyor. Daha kongre bittiği gün bir çok eski yönetici YNK’den ayrıldığını duyurdu. Yeni listenin açıklanması ile tartışmaların daha da artması bekleniyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) 27 Eylül’de Süleymaniye’de 600 delegenin katılımıyla 5. Olağan Kongresini gerçekleştirmişti. Kongrede Genel Başkanlığa yeniden Bafıl Talabani seçildi.

YNK Kongresinde partinin tüzüğünde bazı değişikliklere gidilerek daha önce 120 kişilik olan yönetim kurulu sayısı 60 kişiye düşürülerek küçülmeye gitti.

Kongre  YNK Genel Başkanı Bafıl Talabani’nin sunduğu liste onaylandı. Edinilen bilgilere göre yönetim kurulu için 60 isim belirlendi.

Kongre Cafer Şeyh Mustafa’yı Kosret Resul’ün yerine YNK Yüksek Çıkarlar Meclisi Sekreterliğine seçti.

Hacı Masifi ayrıca 100 üyeden oluşan YNK Destek Konseyi’nin sekreteri olarak atandı.

YNK lideri Bafıl Talabani, kongrenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kongrenin “çok güzel bittiğini” belirterek “Çekişmelerden uzak tüm kararları uzun uzadıya tartışarak aldık” dedi.

Talabani “Gençlere özel bir program oluşturup onlara iş imkanı sağlayacağız ve geçen yıl da projelerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YNK’nin yeni yönetim kuruluna seçilen isimler şöyle:

Kubad Talabani, Ahmed Heme Kerim, Aras Cihangir, Emin Babaşex, Burhan Said Sofi,  Bilese Cabbar Ferman, Celal Şex Naci, Pola Talabani, Celal Kerim, Şex Cemal Osman, Hızır Mustafa,  Dara Celal, Rabihe Hemed, Westa Resuli Rebwar Taha, Rebaz Berkoti, Said Ahmed Pire, Salar mahmud, Salar Lala Serhed, Serkewt Zeki, Yusif Samed, Lokman Werdi, Rewaz Fayiq, Rızgar Hacaı Heme, Derbaz Kosret Resul, Ciwan İhsan, Rewend Mela Mahmud, İmad Ahmed, Refit Abdullah, Şalaw Kosret Resul, Latif Nerweyi, Hakim Sabır, Stran Abdullah, Wahab Halebceyi, Şanaz İbrahim Ahmed, Ceza Seyid Mecid, Arez Abdullah, Xesrew Gul Muhammed, Aso Mamend, Ziyad Cabar, Serkewt Hasan, Siwan Kadır, Şerko Mirweys, Şewnım Ziraw, Abbas Fetah, Firyal Abdullah, Fevzi Nezif, Faysal Kerimxan, Hawre Dara, Mecid Hemid Emin, Miran Muhammed, Nızar Amedi, Hiwa Abdullah, Helkeft Abdullah, Hiwa Ehmed, Kakemend Kakreş, Mustafa Muhammed, Şalaw Ali Askeri, Şalaw Saleh ve Telar Latif.

Diğer Haberler