Sivas Katliamı Davası’nda zamanaşımı kararı: Dava düşürüldü

Sivas Katliamı Davası'nda zamanaşımı kararı: Dava düşürüldü

Madımak Katliamı davasında duruşma savcısı, zamanaşımının uygulanmasını ve davanın düşmesini istedi. Mahkeme heyeti ara verdi.

1. Ağır Ceza mahkemesi Sivas Katliamı davasında firari sanıklar Murat Sonkur Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünde zaman aşımı gerekçesiyle davanın düşürülmesine hükmetti.

Mahkeme zaman aşımı kararı aldığı için Sivas Katliamı’na ilişkin süren son dava da kapanmış oldu. Daha önce Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği zaman aşımı kararına karşı yapılan bireysel başvuruyu Anayasa Mahkemesi (AYM), 2014 yılından bu yana gündemine almadı.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 35 kişinin yanarak hayatını kaybettiği katliama ilişkin son davaydı.

Ana davadan ayrılan ve firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünden devam eden Madımak Katliamı davasının, zaman aşımı süresinin 2 Temmuz’da dolmasının ardından ilk duruşması bugün yapıldı.

Davanın otuz yıldır avukatı olan Şenal Sarıhan, boş sanık koltuklarını göstererek, “Şu sahne her şeyi anlatıyor. 30 yıldır sanık sandalyeleri boş. Alman makamlarıyla yazışmanızda zamanaşımına vurgu var. Ancak biz yıllardır ortada insanlığa karşı işlenmiş suç olduğunu söylüyoruz. Bu suçlarda aftan söz edilemez, zaman aşımı olamaz” demişti.

Diğer Haberler