Ezidi Kürtlerin Miri Hazım Beg ABD’de yetkililerle görüştü

Ezidi Kürtlerin Miri Hazım Beg ABD'de yetkililerle görüştü

 Ezidi Kürtlerin Miri Hazım Tahsin Beg başkanlığında bir heyet Amerika Birleşik Devletleri’de (ABD) Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi.

Rûdaw’a konuşan Irak Başbakanı Ezidi İşleri Başdanışmanı Dr. Xelaf Şingali, heyetin ABD’de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika İşleri Sorumlusu Terry Wolff  ile görüştüğünü aktardı.

Görüşmede Ezidi Kürtlerin durumu, mülteci konumundaki Ezidiler ve Şengal Anlaşması’nın uygulanması konuları konuşuldu.

Şingali, ABD’li yetkililerle Şengal Anlaşması’nın uygulanması için bir süre belirlenmesi ve ayrıca kurtarılan Ezidilerin akıbetinin belirlenmesi yönünde çıkarılan yasaların uygulanması konularının görüşüldüğünü aktardı.

Ezidi yetkili görüşme ayrıca Başkan Neçirvan Barzani’nin kaçırılan Ezidi Kürtlerin kurtarılması ve Şengal’in imarı için verdiği amansız mücadeleye de değinildiğini söyledi.

Dini özgürlükler ve bileşenlerin durumunun ele alındığı görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin bu konudaki tutumu olumlu değerlendirildi.

Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasında 2020 yılında imzalanan Şengal Anlaşması şu ana kadar uygulanmadı.

Heşdi Şabi ve PKK’nin kentten çıkarılması gibi hususları içeren Şengal Anlaşması’nın uygulanmaması Şengal’in imarı ve Ezidilerin yurtlarına geri dönmesin önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Diğer Haberler