35 yıl geçti: Behdinan Enfali

35 yıl geçti: Behdinan Enfali

Bugün Irak Baas rejiminin Güney Kürdistan’a yönelik sistematik olarak yürüttüğü Enfal’in son halkası olarak bilinen ‘Behdinan Enfali’nin başlamasının 35’nci yıldönümü..

Behdinan Enfali’nin üzerinden 35 yıl geçerken, kurbanların yakınları katliamda hayatını kaybedenlerin naaşlarının bulunup Kürdistan Bölgesi’ne getirilmesini istiyor.

8 aşamalı Enfal katliamının son aşaması olan Behdinan Enfali’nde bölgede 16 köy viraneye çevrilirken, binlerce sivil evlerini terk etti. 

Irak ordusunun 5 tümenin iştirak ettiği Behdinan Enfali’nde, kimyasal saldırıların yanı sıra infaz, tutuklama, kaçırma eylemleriyle birlikte, cami ve kiliseler yıkıldı.

Behdinan Enfali, 25 Ağustos 1988’de başlayıp 6 Eylül 1988’e kadar devam etti.

Operasyonlardan sağ kurtulmayı başaranlar, Türkiye ve İran’a göç etmek zorunda kaldı.

Enfal 8 aşamalı gerçekleşti

Kuran’ın Enfal Suresi’ne dayanarak gerçekleştirilen Enfal katliam ve göç ettirme politikası 8 aşamada gerçekleşti.

Kürdistan’ın neredeyse bütün alanlarına doğru genişleyen Enfal operasyonu, 14 Nisan 1988’de çok tehlikeli bir boyuta vardı.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2007’de aldığı bir kararla enfali, Kürtler’e karşı girişilen bir jenosit olarak kabul etti ve  Saddam rejimi sona erdiğinde Enfal katliamına katıldıkları gerekçesiyle yüzlerce Iraklı yetkilinin tutuklanması süreci başlatıldı.

Katliam tüm Kürdistan’ı kapsadı

Enfal katliamının ilk aşaması 23 Şubat 1988’de Cafayet bölgesinde başlatılmış ve aynı yılın 18 Mart’ına kadar devam etmişti.

22 Mart’ta başlayıp 2 Nisan’da sona eren 2’nci aşama, Qeredax bölgesini kapsıyordu.

Germiyan’da başlayan 3’üncü aşama ise 7 Nisan’da başlayıp 20 Nisan’a kadar devam etmişti.

4’üncü aşama, 3 Mart’ta Qelay Sewke ve Zeyi Bıçuk alanlarında başlayıp 15 Mart’a kadar sürmüştü.

15 Mart’ta başlayıp 25 Mart’a kadar devam eden 5, 6 ve 7’nci aşamalar, Şaqlawa ve Rewanduz bölgelerini kapsamıştı.

26 Mart’ta başlayıp 9 Eylül’e kadar süren son aşamanın hedefinde ise bütün Behdinan Bölgesi vardı.

182 Bin Kürt katledildi

Baas rejimi, Enfal operasyonlarında bu alanlardaki tüm köy, kasaba ve ilçelerindeki Kürtleri katliamlardan geçirmiş kalanları ise Irak’ın güneyine doğru sürmüştü.

182 bini aşkın Kürt, toplu katliam, kurşuna dizme gibi vahşi yöntemlerle öldürülmüş ve toplu mezarlarda gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edilmişti.

Diğer Haberler