Efrin: Silahlı çeteler 14 yaşındaki kız çocuğunu kaçırdı, cinsel istismarda bulundu

Efrin: Silahlı çeteler 14 yaşındaki kız çocuğunu kaçırdı, cinsel istismarda bulundu

Efrin’in Cinderes ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğunun silahlı grup üyelerince kaçırılıp cinsel istismarına uğradığı bildirildi.

Efrin İnsan Hakları Örgütü, Rojava’nın Efrin kentine bağlı Cinderes ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğunun silahlı kişilerce evinden kaçırıldığını duyurdu.

Örgütün açıklamasına göre, 14 yaşındaki çocuk Til Silor köyündeki evinde Efrin Yerel Meclisi çalışanı Nasır Bustani ve oğlu Zekariya Bustani tarafından silah zoruyla kaçırıldı.

Efrin’deki silahlı gruplardan  Emşat Grubu komutanı Enes Al-Hamdo’nun da bu şahıslara yardım ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, söz konusu şahısların çocuğu Nasir Bustani’nin evine götürdükleri ve burada silah tehdidiyle cinsel istismarda bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamada, cinsel istismara uğrayan kız çocuğunun, tecavüzcüsü ile evlenmesi için bazı belgeleri imzalamaya zorlandığı belirtildi.

Ayrıca çocuk ve ailesinin silahlı grupların tehdidi altında olduğu aktarıldı.

Türk Silahlı Kuvetleri 20 Ocak 2018’de “Zeytin Dalı” adıyla Efrin’e yönelik silahlı grupların katılımıyla bir operasyon başlatmıştı. Aynı yıl 18 Mart’ta, 58 gün süren çatışma ve bombardımanın ardından Efrin, TSK ve silahlı grupların denetimine girmişti. Efrin o tarihten beri yağun insan hakları ihlalleri ve demografik değişim haberleri ile gündeme geliyor.

Son 5 yılda bu güçlerin baskısı ile 300 binden fazla Kürt kendi yerlerinden sürüldüğü, ağaçlarına, arazilerine, mallarına el konulduğu belirtiliyor. Onlarca kişinin fidye amaçlı kaçırıldığı, işkence gördüğü bir kısmınını ise hayatını kaybettiği rapor ediliyor.

Diğer Haberler