Maliki ve KDP heyeti görüştü, ortak basın açıklaması düzenledi

Maliki ve KDP heyeti görüştü, ortak basın açıklaması düzenledi
Maliki ile KDP Politbüro Yürütme Kurulu Sorumlusu Fazıl Mirani, görüşmenin ardından basın açıklaması düzenleyerek toplantının detaylarını açıkladı.
Maliki, “Önemli bir toplantı yaparak heyetin şikayet ve yorumlarını dinledik. Koordinasyon Çerçevesi’nin Kürdistan Bölgesi ile iyi bir ilişkisi vardır ve Koordinasyon Çerçevesi, Kürdistan Bölgesi ile iyi bir ilişkinin garantisidir.” diyerek, KDP heyetiyle tüm stratejik yasaların anlaşmayla onaylanması gerektiğine değindiklerini aktardı.
Maliki, “Anlaşmanın uygulanmamasına ilişkin tüm görüş, sorun ve isteklerin bir liste yapılarak, çözüme kavuşturulması için kendilerine verilmesini talep etmişlerdir.” dedi.
Görüşmenin detaylarını açıklayan Maliki, şu ifadeleri kullandı:
“Toplantı çok önemliydi ve konuların bir kısmı genel olarak Irak’taki durumla ilgiliyken, bir kısmı da Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki ilişkilerle ilgiliydi. Devlet Yönetme İttifakı ile yaptığımız birbirini tamamlamayan anlaşmaları da ele aldık. KDP’li kardeşler anlaşmaların uygulanmadığından şikayetçi, biz de şikayetleri dinledik, saygı duyduk ve çözmek için çalışacağımıza söz verdik. Kürt kardeşlerimizden bu sorunların krize dönüşmemesi için çözüm bulmalarına yardımcı olmalarını istedik. Koordinasyon Çerçevesi’ndeki tüm güçlerin bölge ile çok iyi ilişkileri var.”
Petrol konusuna da değinen Maliki, “Petrol anlaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye üzerinden ihracat durmuşken, petrol ihracatının durumu normale dönene kadar ister avans yoluyla ister başka bir şekilde Kürdistan halkının ihtiyacı bir şekilde sağlanmalıdır.” diye konuştu.
Maliki ayrıca, krizleri sonlandırmak ve sorunları çözmek için KDP heyetiyle mutabakata vardıklarını söyledi.
Nerina

Diğer Haberler