Barzan Enfal’i: 7 bin 304 Barzani aşiret mensubunun cenazesi hala toplu mezarlarda bulunuyor

Barzan Enfal'i: 7 bin 304 Barzani aşiret mensubunun cenazesi hala toplu mezarlarda bulunuyor

Barzanilere yönelik Irak Baas rejiminin gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen şu ana kadar sadece 696 cenaze bulunarak Kürdistan Bölgesine geri getirildi ve halen 7 bin cenazenin bulunduğu toplu mezarlar Irak’ın Güney kesiminde duruyor.

Konuya ilişkin  açıklamalarda bulunan Barzan Şehit ve Enfal Katliamı Mağdurları Yöneticisi Rêbuwar Remezan şunları söyledi: “Irak Baas rejimi 1983 yılında bir kaç aşamada 8 bin Barzani aşireti mensubunu vahşi yöntemlerle, canlı canlı açtıkları çukurlara gömdüler. Katledilen bu insanlardan 696 kişinin cenazeleri Kürdistan Bölgesi’ne geri getirildi. Getirilen cenazeler hazırlanan özel bir şehhitlik alanında defnedildiler ve her yıl anılarına saygı gereği yad ediliyorlar.”

Rêbuwar Remezan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Şu ana kadar Irak’ın Güneyi’nde halen Enfal Katliamında hayatını kaybetmiş olan 7 bin 304 Barzani aşiret mensubunun cenazesi toplu mezarlarda bulunuyor ve Irak Hükümeti’nin bu cenazelerin tespit edilmesi, geri getirilmesi için gerekli desteği sağlaması gerekiyor.”

Kaynak: Basnews

Diğer Haberler