PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki cinayetlerine bir yenisi eklendi: Tuğgeneral Muhammed Mirza’yı PKK şehit etmiş

PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki cinayetlerine bir yenisi eklendi: Tuğgeneral Muhammed Mirza’yı PKK şehit etmiş

Tuğgeneral Muhammed Yunus Sofi, 24 Temmuz akşamı saat 20.00 sularında Zaho’nun en işlek caddesinde seyir halindeyken aracı alev alarak patlamış ve hayatını kaybetmişti.

 Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı, Zaho’da Tuğgeneral Muhammed Mirze Yunus Sofi’nin hayatını kaybettiği saldırının PKK tarafından düzenlendiğinin netlik kazandığını duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Sofi’nin, aracına önceden yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdiği kaydedilen açıklamada, soruşturma sonucu elde edilen belge ve video kayıtlarında, araca PKK’li bir grup tarafından bomba yerleştirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“23 Temmuz 2023 sabaha karşı Hyundai Tucson marka sahte plakalı beyaz renkli bir araç, kontrol noktaları ve mobese kameralarının olmadığı yolları kullanarak Zaho’ya giriş yapmış ve araçtakilerin şehit Mirze Yunus’un evini gözlemledikleri tespit edilmiştir. Sabaha karşı saat 04.00 sularında araçtaki kişiler, şehit Mirze’nin aracına bomba yerleştirmişlerdir. Aynı günün akşamı saat 19.49’da Zaho merkezde bulunan cadde üzerinde hareket ettiği esnada araca yerleştirilen bomba uzaktan kumanda ile infilak ettirilmiştir.”

Açıklamanın devamında, bir süredir PKK yönetiminin Kürdistan Bölgesi’nde asayiş ve güvenlik güçlerinin üst düzey yöneticilerine yönelik eylem düzenlemeyi planladıklarına dair ellerinde bilgilerin bulunduğu belirtildi.

Bu plan çerçevesinde PKK’nin bomba eğitimi verdiği birçok müfrezesini Kürdistan Bölgesi’nde eylem yapmak için gönderdiği bilgisine yer verilen açıklamada “Bu terörist saldırıyı kınıyor, şehit Mirze’nin ailesine başsağlığı diliyoruz. Her türlü korkakça terörist saldırılarının failleri nerede olurlarsa olsunlar, yasalarımız çerçevesinde bedelini ödeyeceklerdir” ifadelerine yer verildi.

Başbakan Mesrur Barzani, yayınladığı mesajda Muhammed Mirze Yunus Sofi’nin ailesine başsağlığı dileyerek, olayın arkasındaki ellerin ortaya çıkarılması için ilgili kurumlara talimat verdiğini belirtmişti.

Diğer Haberler