84 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan tahliye edildi

84 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan tahliye edildi

Ağır hasta tutuklu 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın fenalaşması üzerine tahliye edildiği kaydedildi.

MA’da yer alan habere göre Mehmet Emin Özkan, fenalaşması üzerine 13 Temmuz’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Kelepçeli bir şekilde tedaviye götürülen Özkan, dün yoğun bakım servisinden çıkarılarak, normal servise alındı. Özkan, daha sonra yeniden cezaevine götürüldü.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alan Özkan, Amed’in Licê (Lice) ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak, 1996’da Mersin’de gözaltına alındıktan sonra 2 tanığın beyanları doğrultusunda tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla yargılanan Özkan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2 tanık, daha sonra işkence altında ifade verdiklerini dile getirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “adil yargılanma” yönünde ihlal kararı verdi. AİHM kararı üzerine Özkan’ın hakkında açılan davanın yeniden görülmesine karar verildi. Özkan’ın davası 2014’ten bu yana devam ediyor.

Özkan, cezaevinde kaldığı süreçte birçok hastalığa yakalandı. Ancak hastalıklarına rağmen tahliye edilmiyordu. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 Nisan 2015 tarihinde de Özkan’a dair bir rapor hazırlamış ve vücut fonksiyonunda yüzde 87 kayıp olduğunu belirtmişti. Hastanenin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan, ATK’nin “cezaevinde kalabilir” yönünde hazırladığı raporlar nedeniyle tahliye edilmiyordu.

Diğer Haberler