Efrin: Silahlı gruplar Raco’da 3 sivil vatandaşı kaçırdı, fidye istedi

Efrin: Silahlı gruplar Raco'da 3 sivil vatandaşı kaçırdı, fidye istedi

Efrîn’nde Türkiye’ye bağlı Suriye muhalefeti silahlı güçlerinin bölgede 3 sivil insanı kaçırdıkları duyuruldu.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, “Askeri Polis” grubu 15 Temmuz 2023’te Husen Reşîd Hemze ile Murad Husên Mihemed’i Kefir Sefrê Köyü’nde kaçırdı.

Örgüt paylaştığı açıklamada, silahlı grupların Murad Husên Mihemed için istedikleri fidyeyi aldıktan sonra serbest bıraktıklarını, ama Husên Reşîd Hemze’nin akıbetinin halen belli olmadığını belirtti.

İnsan Hakları Örgütü paylaştığı haberin devamında, “Sivil Polislerin” 10 Temmuz’da Raco Nahiyesi’nde Ridwan Elî Hacî isimli sivil vatandaşı kaçırdıklarını ve akıbetinin şu ana kadar da belli olmadığını yazdı.

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, sitematik bir şekilde bölgede yaşayan sivil Kürtlere yönelik uygulamaların bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik olduğuna, insanlık dışı yöntemlerden bunalan Kürtlerin bölgeyi terk ettiklerine ve yerlerine Suriye’nin diğer bölgelerinden getirilen Arap ve Türkmenlerin yerleştirildiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’de (SOHR), Türkiye’nin Katar, Kuveyt ve Filistin yardım kuruluşları ile birlikte Efrîn’de toplu yerleşim merkezleri kurduklarını, bu şekilde bölgedeki demografik yapıyı değiştirdiklerini, özellikle Türkiye’de yaşayan Türkiye’ye bağlı silahlı gruplarda bulunan militanların ailelerini bu yeni yapılan yerleşim merkezlerine yerleştirildiğini, şu ana kadar 18 yerleşim merkezinin tamamlandığını, 4 yerleşim merkezinin de yapımının devam ettiğini ifade etti.

Diğer Haberler