Jan Dost’tan Mazlum Abdi’ye çağrı: Lozan’ı yenmek için Rojava’daki kanlı sürece son verin

Jan Dost’tan Mazlum Abdi’ye çağrı: Lozan’ı yenmek için Rojava’daki kanlı sürece son verin

Tanınmış Kürt yazar HSD Komutanı Mazlum Abdi’nin Lozan Konferansındaki konuşmasına atfen bir açıklama yayınladı.

HSD Genel Komutanı Mazlum Abdi Rojava’da yapılan Lozan konulu Konferansa bağlanmış ve “birlik çağrısı” yapmıştı. Mazlum Abdi’nin açıklamasında samimi olup olmadığı tartışmaları yapılmış ve pek çok kişi eğer ciddilerse farklı adımlar atılması gerektiğini söylemişti. Bunlardan biri de Jan Dost oldu.

Kürt yazar Jan Dost yazar kimliği dışında Kürdistani konulara özellikle Rojava konusundaki duyarlığı ile tanınıyor. Jan Dost Abdi’nin açıklamaları sonrası Facebook hesabından bir açıklama yayınlayarak “Mazlum Abdi eğer ‘Kürt Birliği’ konusunda ciddi ise önce başka adımlar atması gerek” dedi.

Jan Dost açıklamasında “Lozan Antlaşması ile başlayan inkar politikası hedeflerine ulaşamadı ve başarısız oldu. Kürtler bugün davalarının doğruluğunu ve meşruluğunu ispatlama ve Ortadoğu haritasında varlıklarını güvence altına alma  fırsatına sahipler” dedi.
Jan Dost açıklamasının devamında ise Lozan Anlaşmasının yenmek için önce PYD’nin Rojava’da başlattığı despotik süreci yenmesi gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin olarak “Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Mazlum Abdi’nin açıklamalarına atıfta bulundu. “Herkes Lozan’ı yenmekten söz ediyor. Umarım bu doğrudur. Bunun için ilk adımlardan biri PYD’nin Rojava’da başlattığı kanlı süreci sona erdirmek, cezaevlerini boşaltmak ve cinayet işleyen yetkililerden hesap sormaktır.  Herkes önce bu duruma karşı ayağa kalkmalı ve bu uygulamaları kınamalıdır” dedi.

Diğer Haberler