Kürt akademisyen, şeker hastalarının ayaklarının kesilmesini önleyebilecek bir yapay zeka programı geliştirdi

Kürt akademisyen, şeker hastalarının ayaklarının kesilmesini önleyebilecek bir yapay zeka programı geliştirdi
Kürt Akademisi Bilişim Ağı’na konuşan İngiltere Huddersfield Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bextiyar Emin, “Bugün yardımcımla birlikte Profösör Gregores ve Dr. Poll’un destekleriyle NHS Sağlık Kuruluşu’nda tasarladığımız yapay zeka programını sunma fırsatı bulduk.” dedi.
“Ben bir Kürt olarak İngiltere genelinde ilk kez yapay zeka dizayn programını yapma şansını buldum. Bu program Manchester Üniversitesi’nde incelenecek ve daha sonra duyurulacak.” diyen Kürt akademisyen açıklamasının devamında, “Yaptığım program ile şeker hastalığı veya diyabetli, ayağının kesilme ihitmali olan bir hastanın durumunu yapay zeka dizayn programı ile hızlı bir şekilde belirlemek ve müdahele etmek için olanak sağlayacak.” ifadelerini kullandı.
Kürt akademisyen Dr. Bextiyar Emin’in tez programının ayrıntıları bilimsel olarak şu şekilde belirlenmiş; “’Al-Based Models for Predicting the Rîsk of Developêng Diabetes’’
Dr. Emin açıklamasının sonunda: “Bu proje İngiltere Sağlık Bakanlığı desteğiyle yürütülüyor ve 10 bine yakın bilgisayar kod programı yüklenmiş durumda. Bu şekilde akıllı bir program haline dönüştürüldü.
nerina Azad

Diğer Haberler