KDP Politbürosu bir bildiri yayınladı: Kürdistan Bölgesi’nin konumunu küçülten ve yetkilerini azaltan planların boşa çıkarılması için elimizden geleni yaptık

KDP Politbürosu bir bildiri yayınladı: Kürdistan Bölgesi’nin konumunu küçülten ve yetkilerini azaltan planların boşa çıkarılması için elimizden geleni yaptık

KDP Politbürosu, bütçe yasasının onaylanması adı altında Kürdistan Bölgesi’nin konumunu küçülten ve yetkilerini azaltan planların boşa çıkarılması için büyük çaba sarf etiklerini açıkladı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu Irak Parlamentosunda Bütçe yasa tasarısının oylanması sürecinde yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada “KDP, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının yaşamına karşı sorumlu davranarak, Irak Federal  Hükümetinin 2023 bütçe yasasını madde ve hükümlerini, devlet yönetiminin kabineyi kurma anlaşmasına ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasında varılan anlaşmaya uygun hale getirmek ve Kürdistan Bölgesi hükümetinin mali gelir elde etmesini sağlamak için büyük çaba sarf etmiştir ” denildi.

Açıklamanın devamında KDP’nin bütçe görüşmeleri adı altında, “Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine müdahale etme”, “konumunu küçültme”ye ve “anayasada yer alan yetkilerini azaltma”ya yönelik planların bozulması, yapılan komploları boşa çıkarmak için büyük bir çaba harcadığı ifade edildi.

Irak Bütçe Görüşmelerinde 14’üncü maddenin 8’inci fıkrasında kriz yaşanmıştı. Yasada birçok kez yapılan değişiklik sonunda en son;  Kürdistan Bölgesi Hükümeti, memur ve emekli maaşlarının ödenmesine öncelik vermesi ve vilayetlerin gelirlerinin adil bir şekilde ödenmemesi halinde Irak Başbakanın gerekli önlemleri alacağı, yani doğrudan vilayetlere ödeme yapılacağı belirtiliyor. YNK, Süleymaniye ile diğer vilayetlerin doğrudan Bağdat ile ilişkilenmesi için tüm Kürdistani partileri karşısına almıştı.

KDP Politbürosu açıklamasında bu duruma değinerek, YNK’nin hedefinde başarılı olamadığı ve bu emellerine ulaşmasının engellendiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca,  Irak Bakanlar Kurulu’nun bütçe yasasının değiştirilememesi kararına, beklentileri karşılamamasına rağmen, maaşların ödenmesi ve yatırımların sürdürülmesi, sorunların krize dönüşmemesi için KDP olarak bütçe yasasının onaylanmasını kararlaştırdıkları kaydedildi.

KDP Politbürosu, Kürdistani fraksiyonlar ve Irak Bakanlar Kuruluna, özverili bir şekilde rollerini oynadıkları için teşekkür etti.

Irak Parlamentosu, Kürdistan Bölgesi’ndeki petrol gelirleri ve bunun Bağdat tarafından denetlenmesine ilişkin Federal Genel Bütçe Yasası’nın 14’üncü maddesini onayladı. 14’üncü maddenin 8’inci bendi ise YNK’nin Kürdistan karşıtı Şiiiler ile yaptığı ittifakla alınmış bir karardı.  Kürdistan Bölgesinin statüsünü tehlikeye atacak bir karardı. YNK’nin önerisi olan karara göre Kürdistan Bölgesi içindeki eyaletler kendi ekonomik paylarını bütçeden direk ala bilecekti.

Diğer Haberler