İran: Jina Amini gösterilerine katılan 7’i Kürde kamçı ve 15 yıl hapis cezası verildi

İran: Jina Amini gösterilerine katılan 7’i Kürde kamçı ve 15 yıl hapis cezası verildi

Jina Amini gösterilerine katılan 7 Kürdün yapılan mahkemesinde hapis ve kamçı cezası kararı çıktı.

Doğu Kürdistan’da kaynakların bildirdiğine göre Urmiye’ye bağlı Piranşar şehirinde geçen yıl gösteriler zamanı tutuklanan 7 kişi mahkemeye çıkarıldı.

Hengaw’ın bildirdiğine göre yedi tutukluya “devletin güvenliğini sarsmak, sınırları kaçak olarak geçmek, molotof kokteyl ve silah yapmak, mermi taşımak” suçları yöneltildi.

Bildirildiğine göre Piranşar Suç ve Ceza mahkemesi tarafından 7 Kürde “15 yıl hapis, 160 kamçı ve para cezası” verildi.Teha Resûliyan, Sîna Deşmîr, Ehmed Ebdullahpûr, Muhsin Qadirî, Çiya Şehîd Eqdem, Ebdullah Qenberîwend û Mehmûd Qenberîwend adlı tutuklular 2022 yılında tutuklanmış daha sonra yerlerine rehin bırakarak serbest kalmalarına izin verilmişti. iran kanunlarına göre bu kişiler teslim olmazsa bıraktıları rehinler yerine cezalandırılacaklar.

Hengaw ceza verilen yedi kişiden, Ebdullah Qenberîwend û Mehmûd Qenberîwend fiziksel olarak özel bakıma ihtiyaç duyacak biçimde fiziki engelleri olduğu Teha Resûliyan’ın ise sivil toplum aktivisti ve sanatçı olduğunu bildirdi.

Diğer Haberler