Deprem bölgesi için sarı ve turuncu alarm: Sel, yıldırım, kuvvetli rüzgar olabilir

Maraş, Antep, Kilis, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Dersim ve Erzincan için sarı; Urfa, Adıyaman, Malatya ile Elazığ için ise ise turuncu alarm verildi.

Heyelan ve buzlanmaya dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava durumu tahmin raporunda, “Yapılan son değerlendirmelere göre; Cumartesi ve Pazar günleri Bingöl, Muş ve Erzincan’da kuvvetli (21-50 kg/m2), Tunceli’de çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak yağış bekleniyor. Yağışların, 1800-1900 metre üzeri yüksek kesimlerde kuvvetli kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların sebep olabileceği sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, heyelan, yüksek kesimlerde buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”açıklaması yapıldı.

Sel baskını uyarısı

Cuma günü beklenen sağanak ve gök gürültülü yağışların etkisini artıracağı belirtilen raporda, “yağışların, akşam saatlerinden sonra etkisini artırarak Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa’da kuvvetli (21-50 kg/m2), Adıyaman, Elazığ, Malatya’nın güneyi ve Şanlıurfa’nın kuzeyinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. 26.03.2023 Pazar günü gece saatlerine kadar yer yer devam etmesi beklenen kuvvetli yağışların sebep olabileceği sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” dendi.

Diğer Haberler